6 SORUDA ÜRÜNÜNÜZ İÇİN DOĞRU SHRINK AMBALAJ MAKİNESİNİ BULUN

Shrink ambalaj, günümüzün en yaygın ikincil paketleme tekniklerinden biridir. Ürünü, dış etkenlerden korumak, taşıma ve depolamayı kolaylaştırmak, birden fazla ürünü bir araya getirerek çoklu paketleme yapmak, ürünün satın alınmadan önce açılmasını engellemek ve sergilendiği rafta estetik bir görünüm kazandırmak gibi geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu geniş kullanım alanı, shrink ambalajlamayı gıdadan yapı malzemelerine kadar neredeyse tüm endüstriler için mükemmel bir seçenek haline getiriyor.

Shrink Ambalaj Kullanım Alanları ve Faydaları

Shrink Ambalaj Kullanım Alanları ve Faydaları Shrink ambalaj uygulaması, bir ürünün ısıya maruz kaldığında küçülen shrink filmiyle paketlenmesi işlemine denir. Shrink ambalaj, birincil ambalajı bulunan herhangi bir ürünün ikincil dış paketleme işlemine verilen isimdir.

Shrink Paketleme Nedir?

Shrink Paketleme nedir? Shrink paketleme imalathaneden çıkan ürünün son haline gelerek tüketiciye korunaklı bir şekilde ulaşmasını sağlamak amaçlı uygulanan bir paketleme yöntemidir.

Doğru Shrink ve Doğru Shrink Makinası Nasıl Seçilmelidir?

Doğru Shrink ve Doğru Shrink Makinası Nasıl Seçilmelidir? Bu sorusu çok sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Shrink Film ile paketleme işlemi, genellikle otomatize edilmiş donanım ile arzu edilen ürün ya da nesnenin üzerine, ısı yayımı vasıtasıyla uygulanır. Paketleme işlemi çeşitli standartlarla gerçekleştirilmiş olabilir. Örneğin bir rulo şeklinde sarılmış halde Shrink Film ambalaj makinesine yerleştirilir. Genellikle ortadan katlanmış olan bu filmin iki katını açan özel bir mekanizma makine üzerine tasarlanmıştır. Bu tasarıma göre film bir yandan gelirken, ambalajlanacak ürün de aynı paraleldeki bir hızla birleşir ve katlama merkezine yerleşir. Film bu merkeze yerleşen ürünün etrafını sarmaya devam eder ve üç kenarının kaynak edilme aşamasına gelinir.

Manuel – Otomatik Shrink Paketleme Makinaları

Manuel – Otomatik Shrink Paketleme Makinaları, Maripak Ambalaj olarak hizmet verdiğimiz birçok firmaya farklı ölçeklerde üretilmektedir. Biz shrink makinelerimizle her türlü kapasiteye uygun çözümler üretmekteyiz.

Paketleme Makinaları

Paketleme makinaları günümüzde her alanda kullanılmakta ve hayatımızı her yönü ile kolaylaştırmaktadır.  Paketleme makineleri güncel yaşamda bizlerin kullandığı kuru gıdandan tutun da deterjana kadar her türlü malzemeyi bugün rahatlıkla hiç el değmeden hazırlayan ve bizlerin kullanımına sokan büyük ve küçük sanayi makinalarıdır. Bu sanayi makinelerinin hayatı kolaylaştırmada çok önemli bir yerinin olduğu hemen herkes tarafından kabul gören bir durumdur.

Kaliteli Shrink Paketlemenin Kontrol Noktaları

Shrink işlemine başlamadan önce, kesme teli ya da bıçağının yüzeyinin düzgün ve temiz olduğu kontrol edilmelidir. Kesme teli ya da bıçağının yüzeyindeki plastik artığı, fire filmin sıcak tele sürtülmesi ile temizlenmelidir. Asla metal fırça, bıçak vs ile temizlenmemelidir. Film kesme ve kaynatma işleminin düzgün olup olmadığını kontrol etmek için, film Shrink yapılmadan kesilmeli ve elle açık-yırtık olmadığı kontrol edilmelidir. Shrink esnasında çekme payı için bir miktar pay bırakılır. Bırakılan pay “ambalaj / paket büyüklüğü” ile orantılı olarak, küçülen filme karşılık dışarı kaçmak isteyen hava sebebiyle bir balon oluşur. Bu balonun oluştuğu mutlaka teyit edilmeli ve sıkışan havanın Shrink işleminin bitiminde tahliye olduğu gözlenmelidir. Balon oluşmuyorsa (ve işlem sonunda Shrink olmamışsa) kesme / kaynatma işlemi düzgün olmamış demektir. Balon Shrink tünelinin daha ortasındayken ve birden kayboluyorsa, ısı seviyesi yüksek olabilir. İşlem bitmesine rağmen hava tahliye olmamışsa, filmdeki delik sayısı yeterli olmayabilir. Doğru Shrink ambalajlama için balon içindeki hava tahliyesinin, sürenin bitimi ile eş zamanlı tamamlanması gerekir. Balon içindeki havanın doğru tahliye edilebilmesi için filmin işlem sırasında düzgün olarak delinmesi ya da önceden delikleri delinmiş (perforeli) film kullanılması gerekmektedir.Ana makalemiz olan Shrink Paketleme yazımızı okumak için: https://www.maripak.com/shrink-paketleme/

Shrink Paketlemede Perforasyon

Shrink paketlemede perforasyon, shrink film paketleme yaparken eğer dört taraftan kaynaklı bir ambalaj şeklinde paketlenecekse bu durumda tüm yönlerden kapalı ve içerisindeki havanın hapsedileceği bir durum söz konusudur.