Paketleme Makinaları Hakkında Bilgiler

Paketleme makinaları günümüzde her alanda kullanılmakta ve hayatımızı her yönü ile kolaylaştırmaktadır.  Paketleme makineleri güncel yaşamda bizlerin kullandığı kuru gıdandan tutun da deterjana kadar her türlü malzemeyi bugün rahatlıkla hiç el değmeden hazırlayan ve bizlerin kullanımına sokan büyük ve küçük sanayi makinalarıdır. Bu sanayi makinelerinin hayatı kolaylaştırmada çok önemli bir yerinin olduğu hemen herkes tarafından kabul gören bir durumdur.

Ülkemizde yeni çıkan yasaya göre artık açıkta hiçbir ürün kullanılmadığı için, zorunlu olarak paketleme yapılmak zorunda… Kuru gıdadan deterjana kadar hemen her ürünü paketleme yapabilen bu makinalarda artık son teknoloji ürünü olan malzemeler kullanılmaktadır. Dünya piyasasında paketleme makineleri ile ilgili olarak araştırma yapıldığında Türkiye’nin gayet iyi bir durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Paketleme makinaları daha çok gıda sektöründe kullanılmakta ve gıdaların raf ömrünü uzatmak ve tazeliğini korumak amacı ile bu işlem gerçekleştirilmektedir.Paketlemede asıl amaç ambalaj içindeki havayı emerek paketin içinde var olan havayı boşaltıp, gıdanın çabuk bozulmasını engellemektir. Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde gıdaların ömrünü uzatabilmek için en çok kullanılan yöntemlerden bir de budur. Paketlemede kullanılan bu yöntemle daha sağlıklı kalan besinler değerlerini çok daha rahat korurlar.

Paketleme Makineleri Hangi Sektörde Kullanılır;

 

 • Paketleme makineleri hangi sektörlerde kullanılır sorusu sıklıkla karşılaştığımız konulardandır. Daha çok raf ömrü uzun olması gereken ve açık hava ile temas halinde olup çabuk bozulabilen gıdalarda kullanılır. Artık tüketiciler, marketlerden kuru gıda satın almak istediği zaman paketlenmiş ürünü tercih ediyor ve hava alarak bozulmuş ürünü kesinlikle kabul etmiyor. Tüketici tercihi doğrultusunda hareket eden firmalar, yasalar gereği Tarım Bakanlığı’nın ön gördüğü şekilde paketleme yapmak ve bunu tüketiciye ulaştırmak zorunda olduğunu biliyor ve buna göre hareket ediyor.
 •  

 • Bu ürünlerin bazılarını sıralayacak olursak; süt ürünleri, kuruyemiş, unlu mamuller, et ve et ürünleri, şekerlemeler, kuru meyveler, çikolatalar bu ürünler daha çok vakum patamla yöntemi ile saklanan gıdalar olarak listeleyebiliriz. Bu gıdaların hem tazeliğini korumak ve hem de raf ömrünü uzatmak her zaman çok önemli bir konu… Tüketicilerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi ve ürünleri taze şekilde tüketebilmesi için, bu konunun çok önemli olduğunu söylemekte fayda var.
 •  

  Paketleme Makinelerinin Çeşitleri ve Malzemesi;

   

 • Paketleme makineleri içinde en çok kullanılan vakum paketleme makinaları olmaktadır. Bu makinalar kendi aralarında işlevlerine göre ayrılmışlardır. Her paketleme makinası kendi içeriğinde görev yapmakta ve dikey tip vakumlama makinası, yatay tip vakumlama makinası, gaz korumalı kâse vakum paketleme makineleri, tabak kapama makinaları, gıda sektöründe en çok kullanılan bu makineler olmakta ve işlevlerine göre çeşitlilik kazanmaktadırlar. Bu makinalar genelde paslanmaz sac kullanılarak üretilir ve her firma kendi modelini müşterisini isteğine bağla olarak değişiklikler yaparak daha da güçlendirebilir. Dikey makinalar ayarlanabilen alt tabakası ile istenen gramajda paketleme yapabilir. Bu makinalar kuruyemiş ve bakliyat paketleme için kullanılan makinelerden biridir. Yatay tip makinalar ise gıda paketlemede kullanılır ve ürünün raf ömrünü ve tazeliğini muhafaza eder.
 •  

 • Genelde PLC kontrol ünitesi ile kumanda edilmektedir. Artık ülkemizde bu makinaları yapan çak sayıda firma bulunmakta ve sizlere en ufak bir aksamada hemen yardımcı olacak takım görevlileri bulunmaktadır. Sadece gıda sektörü için değil artık günümüzde hemen her sektörde paketleme çok önemli bir yer tutmaktadır. Bütün paketleme makinelerin ana malzemesi genelde titanyum ve paslanmaz çelikten olup tüm sektörde rahatlıkla kullanılmakta ve her firma ayrı ayrı kendi modelini üretebilmektedir. Paketleme makinalarına, her seferinde farklı özellikler eklenerek firma sahiplerine satışa sunulmaktadır.
 • Paketleme makineler hakkında daha fazla bilgi almak için paketleme makinaları hakkında bilgiler adlı blog yazımızı okuyabiilirsiniz.