cikolata-paketleme-makinesi

Shrink Paketleme nedir? Shrink paketleme imalathaneden çıkan ürünün son haline gelerek tüketiciye korunaklı bir şekilde gelmesini sağlamak amaçlı uygulanan bir paketleme yöntemidir.

Shrink kelime anlamıyla; küçültmek, daralmak, büzmek, büzülmek, çekmek anlamlarına gelmektedir. Shrinkleme-Poly Wrapping-Shrink Film Wrapping ise; ürünler üzerine (İki taraflı veya çepeçevre) konulmuş esnek özel plastik filmlerin ısı etkisiyle büzüştürülerek istenen sayıda ürünün bir arada tutulması, bir araya getirilmesi işlemidir.

Shrink paketleme işlemi nasıl gerçekleşir?

Shrink paketleme yöntemi ile paketlenecek olan ürünler elle ya da otomatik konveyörler aracılığı ile paketleme makinesine kadar getirilir. Shrink paketleme makinesine yerleştirilmiş olan çift katlı filmin içerisine ürünleriniz yine elle manüel olarak ya da otomatik olarak yerleşir ve sonrasında filmin diğer üç tarafının da kesilmesi ile ürünün etrafında bol duran bir poşetleme işlemi gerçekleşmiş olur. Bazı ürünlerde shrinkleme ihtiyacı olmaz ve bu bol poşet hali ile tüketiciye sunulur. Bu bağlamda shrink tüneline ihtiyaç olmaz ve sadece kesim işlemini gerçekleştirecek olan bir makine tercih edilebilir.

Bol poşet ile sarılmış ürün eğer shrink tünelinden de geçerse, shrink filmi ürünün formunu alarak, tamamen korunaklı bir hal almaktadır. Çok tercih edilen bu paketleme yöntemi konusunda Maripak Ambalaj 30 yıllık tecrübesiyle sektörün lideri konumundadır.

Firmamızın tanıtım filmi

Shrink paketleme yöntemi ile ilgili her türlü sorunuz için bize info@maripak.com’dan ya da 0 216 365 85 70’ten ulaşabilirsiniz.

Shrink Paketleme Nedir? sorusunu daha iyi açıklamak için shrink paketlemenin hangi ürünlere yapılabileceği konusunu ele alalım.

Hangi Ürünlere Shrink Paketleme Yapılabilir?

yumurta-paketleme
Shrink paketleme yöntemi hemen her türlü ürün gamında hitap edebilmektedir. Dondurmadan, çikolataya, puzzle kutusundan, yumurtaya, halıdan, profil ve borulara kadar gibi birçok farklı ürün shrink paketlenmektedir.
Sizin ürününüzün shrink paketlemeye uygun olup olmadığını satış mühendislerimize danışabilir, ücretsiz numune ürün testi için ürünlerinizi Maripak Ambalaj Ümraniye Showroom’umuza getirebilir ya da gönderebilirsiniz.

Shrink Paketleme ile Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

 • Ürünlerinizi çoklu olarak biraraya getirme imkanı sunar.
 • Ürünlerinizi rafta şık bir şekilde sergilenmesini sağlar.
 • Tüketicinin ürünlerinizi ilk açan olması sağlanır.
 • Ürünüzün pürüzsüz, şeffaf ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Ürününüzü nakliye sırasında temiz kalmasını ve korunmasını sağlar.
 • Shrinkleme müşteriye ürünün kendisi paketi açana kadar başkaca kimseler tarafından açılmadığının ispatlar.
 • Ürünün dış ortamla ilişkisini azaltarak yağlanma, rutubet, suyun yıpratıcı etkisi ile diğer dış etkilere karşı ürünü korur.
 • Ürünün şeklini alırlar böylelikle ürüne tok ve gergin bir görsellik değeri verirler. Ürünlere albeni kazandırırlar ve satışa hazır hale getirirler.
 • İki ya da daha fazla küçük paketi tek bir paket haline sokarlar.
 • Ürünlere kemirgen veya haşereler tarafından zarar verilmesini engellerler.
 • Dergi gibi ürünlerde ürünün sahibine ulaşmadan okunmaması ve böylelikle kağıt kalitesinin korunmasını sağlarlar.
 • Üzerine kullanım talimatı, barkot gibi kağıtlar yapıştırılması mümkündür.

Daha fazla bilgi almak için shrinkleme ve fayları yazımızı okuyabilirsiniz.

Shrink Paketleme Sistemi Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ürünler rafta sunum yapılacak boyutta ise; ince shrink film uygulamaları tercih edilmelidir. Bu filmler konusunda detaylı bilgi için film departmanımız Mareks Ambalaja info@mareksambalaj.com’a mail atarak ya da 0 216 365 85 70’i arayarak ulaşabilirsiniz.

Ürünler daha ağır ve grupluysa kalın film ambalaj uygulamaları ve ürüne uygun shrink makinası tercih edilmelidir.

Alınacak makinenin otomatik veya manuel sistemlerden hangisi olacağına karar vermek açısından üretim hacminin belirlenmesi de önemlidir. Shrink Paketleme sisteminin başka sistemlere entegre olup olmayacağı değerlendirilmelidir. Paketlerin boyutları büyükse paketleme üniteleri de büyük olacaktır.

Bu konunun daha ayrıntılı değerlendirildiği yazımızı okuyabililir ve satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.