Shrink Paketleme Nedir?

Ürün/Ürünler imalathaneden çıkarak nihai (son) tüketiciye ulaşıncaya kadar birçok süreçten geçerler. Nakledilmeleri, depolanmaları, raflara konulmaları, alışveriş sepetine yerleştirilmeleri gibi. Tüm bu süreçler yaşanırken ürünlerin istenen sayılarda derli toplu durması, kırılmaması, dökülmemesi, çalınmaması vd. satıcılar ve tüketiciler tarafından istenenlerdir. Shrink Paketleme söz konusu bu isteklerin karşılanması noktasında devreye sokulur.

Shrink kelime anlamıyla; küçültmek, daralmak, büzmek, büzülmek, çekmek anlamlarına gelebilmektedir. Shrinkleme-Poly Wrapping-Shrink Film Wrapping ise; ürünler üzerine (İki taraflı veya çepeçevre) konulmuş esnek özel plastik filmlerin ısı etkisiyle büzüştürülerek istenen sayıda ürünün bir arada tutulması, bir araya getirilmesi işlemidir. Shrink ambalaj malzemesi poliolefin ve polietilen üretilmektedir.

Hangi Ürünlere Shrink Paketleme Yapılabilir?

 • Basılı Ürünler: Kitaplar, dergiler, broşürler ve daha nicesi. Matbaalar, marketler, büyük üreticiler artık kendi tesislerinde shrinkleme yapabilmektedir.
 • Oyuncaklar, Oyunlar, Spor Malzemeleri: Puzzle’lar, aksiyon figürleri. Sayılan ürünlerin parçalarının bir arada tutulması için shrinkleme iyi bir alternatiftir.
 • Ev Eşya ve Gereçleri: Mutfaklarda kullanılan kaseler, tabaklar, yemek takımları…
 • Ambalajlı Gıdalar: Yumurta, dondurulmuş ürünler, çay paketleri, dondurma, kuru meyveler, şekerleme kutuları… Böylelikle ürünler darbelerden korunur, el değmez, raf ömrü uzar.
 • Kırtasiye Malzemeleri: Kartlar, Hediye Paketleri…
 • Ecza Malzemeleri: Sertifikasyon şartı, orijinallik garantisi ve ambalaj bütünlüğü istenen ürünler…
 • Multimedya: DVD, CD ve Kutuları… Güvenlik kaygısı, orijinallik garantisi ve ambalaj bütünlüğü gibi nedenlerle bu sektördeki üreticiler shrinklemeye yönelmektedir.
 • Market Ürünleri: Meşrubat paketleri, ayran gibi içecek paketleri, süt ve süt ürünleri, şekerleme ürünleri, kozmetik ürünleri, konserve, su, gıda dışı ürünler…
 • Promosyonlar: Satılmak istenen ürünlere iliştirilmiş promosyonlar. Meşrubatlara iliştirilmiş bardaklar…
 • Plastik Mamuller: Plastik bardak, tabaklar…
 • Bunların yanı sıra otomotiv sektörü ve otomotiv yedek parçaları, bilgisayar ve elektronik ürünler, PVC Kapı, cam panel, ahşap, çelik, cam kapı, koliler, kumaş topları…

Shrink Paketleme ile Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

Ürünler tekli veya çoklu olmak üzere; kırılma ve dökülmelere karşı korunmuş olurlar. Örneğin; yumurta kolilerindeki yumurtalar kırılmadan satışa sunulabilecektir. Ürünlerin dağılmaksızın bir arada tutulması sağlanır. Shrink Paketleme görsellik açısından da avantajlar verir. Nakliye avantajı da getirir. Nakliye esnasındaki taşıma işlemleri sırasında taşıyıcılara kolaylık sağlarlar. İncir, kayısı kurusu gibi kuruyemiş ürünleri shrink paketlemede uygun ambalajlama seçeneğidir. Kitap gibi basılı ürünlerin belirlenmiş sayıda paketlenmesi shrinkleme yoluyla yapılabilir. Sayılanların yanı sıra; kırtasiye ürünleri, unlu mamuller, çikolata, kozmetik ürünlerinde de shrinkleme yapmak avantajlıdır. Ürünü dış etkilerden koruyarak temiz halde tutarlar. Böylece ürünler müşterilere temiz halde sunulmuş olurlar.

Shrink yapılmış bir ürünün çalınma riski düşer. Shrinkleme müşteriye ürünün kendisi paketi açana kadar başkaca kimseler tarafından açılmadığının ispatlar. Ürünün dış ortamla ilişkisini keserek yağlanma, rutubet, suyun yıpratıcı etkisi ile diğer dış etkilere karşı ürünü korur. Ürünün şeklini alırlar böylelikle ürüne tok ve gergin bir görsellik değeri verirler. Ürünlere albeni kazandırırlar ve satışa hazır hale getirirler. İki ya da daha fazla küçük paketi tek bir paket haline sokarlar. Ürünlere kemirgen veya haşereler tarafından zarar verilmesini engellerler. Dergi gibi ürünlerde ürünün sahibine ulaşmadan okunmaması ve böylelikle kağıt kalitesinin korunmasını sağlarlar. Üzerine kullanım talimatı, barkot gibi kağıtlar yapıştırılması mümkündür.

Shrink Paketleme Sistemi Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ürünler rafta sunum yapılacak boyutta ise; ince shrink film uygulamaları tercih edilmelidir. Ürünler daha ağır ve grupluysa kalın film ambalaj uygulamaları tercih edilmelidir. Üretim hacminin bilmek ve belirlemek önemlidir. Zira bunların bilinmesi otomatik veya manuel sistemlerin hangisinin kullanılacağına karar vermeyi gerektirir. Shrink Paketleme sisteminin başkaca sistemlere entegre olup olmayacağı değerlendirilmelidir. Paketlerin boyutları büyükse paketleme üniteleri de büyük olacaktır.