Shrinkleme ve Faydaları

Shrinkleme ve faydaları yazımızda öncelikle shrinklemenin ne olduğunu açıklayacağız. Shrinkleme, genelde plastik bir filmle herhangi bir ürünün üzerini paketleme işlemine denir. Diğer bir ismi ile shrink paketleme daha önceden ambalaj işlemi yapılmış bir ürünün çevresini paketleme işlemine verilen isimdir.

İngilizce kökenli olan shrink kelimesinin sözlük anlamı, çekmek, küçülmek anlamındadır. Polywrapping ve Shrink Wrapping olarak, ürünün yalnızca etrafının sarılarak ambalajlanması da bu işleme verilen diğer isimlerdir. Isı yardımı ile çekip kapladığı ürünün şeklini alan shrink filminin işlemi ise shrink makinesi ile birlikte uygulanır.

Shrink makinesi işlevi iki aşama ile oluşur. Birinci aşamada, kaynak makinesi ile dikilecek olan, işleme girecek olan ürünün çevresini sarmaya yaran ve diğer bir adı dikiş kaynağı olan plastik film vardır. İkinci aşamada ise, shrink filminin ısı verilerek küçülmesini ve ürünün büzülmesini sağlar. Bu işlem “shrink fırını, ısı tüneli, shrink tüneli” ile gerçekleştirilebilir.

Bknz: https://www.maripak.com/shrink-makinasi-nasil-calisir/

Ürün ambalajlarının satış üzerindeki etkisi büyüktür. Firmaların potansiyel müşterisinin artmasındaki etkin rolü düşünüldüğünde shrink makinesi kullanımının önemi, shrinkleme ve faydaları gözler önüne serilmektedir. Firmalar ürün ambalajları ile büyük yarış halinde oldukları diğer firmalara fark atabilirler. Daha kaliteli, görseli güzel, sağlam ürünler ile müşterilere hitap edebilirler.

Shrink Makinesinin Kullanım Alanları

Nakliye için etkin ve uygun bir paketleme yapmak ve kolay istifleme sağlamak, ürün ambalajı ve paketlemesi yapmak, figürün şeklini alacak biçimde paketlemeler yapmak, ürünün paketinin açılmasını engelleyecek biçimde ambalaj kaplaması yapmak, et, peynir, balık tarzı ürünler için temel bariyer görevi görmesini sağlamak, reklam ve promosyon-şeffaflık-görsellik ve teşhir gibi beklentisi olan ürünlerin ona göre paketlenmesini sağlamak kullanım alanlarından yalnızca birkaçıdır. Ayrıca shrinkleme işleme endüstriyel boyutta da kullanılır. Boyutu büyük endüstriyel ürünlerin imalatı ve ya korunmasında da kullanılan shrinkleme yönetiminin ısı ile şekillendirme özelliği aynı olmasına karşın, oldukça güçlü ısı yayan bir ısı tabancası kullanılır ve daha ağır ve daha güçlü film plakaları tercih edilir. Bunlara örnek olarak, denizcilikte kullanılan bot gibi diğer araçlar, bina ve köprü için kurulan yapı malzemeleri, palet üzerinde dizili ağır ancak muhafaza gerektiren palet üstü shrink uygulamaları verilebilir.

Shrinkleme ve Faydaları
Shrink makinesinin ürünleri ambalajlama ile gruplama ve bir arada tutabilme özelliği bulunmaktadır. Shrinklenen ürüne parlak şeffaflık ve estetik katkısı sağlar. Ürünün şeklini alarak müşteriye daha tok ve gergin bir halde görseli zengin gösterir. Tüm bu maddeler shrinkleme ve faydaları arasında yer alır.

Aynı zamanda;

 • Shrink makinesi ile shrinklenen paketin ya da ürünün temiz halde kalmasını sağlamak,
 • Ürünün daha önce açılıp kullanılmadığını gösteren mühür görevi görerek,
 • ürünün ambalajının satın alınmadan açılmasını engelleyecek şekilde muhafaza etmek,
 • ambalajı yapılmış bir ürünün çalışmasına engel olmak,
 • birden daha fazla olan küçük paketleri bir arada
  tutarak daha geniş bir paket haline gelmesini sağlamak,
 • ürünün sıfır haline korumak ve kullanılmamış ilk haliyle müşteriye teslimini sağlamak,
 • ürünün yağlanma, suya ve ya rutubete uğramasını engellemek,
 • ambalajlanan ürünün dayanıklılığını arttırmak,
 • ürünün haşerelere karşı korunmasını sağlamak,
 • ürünün üzerinde istendiği taktirde baskılı film kullanmak ve yönerge, uyarı, barkot, reklam gibi baskılar uygulamak,
 • ürünün ambalajını yaparak, yeniden satımının yapılmasını, hediye edilmesi, dağıtımının önüne geçmek, karton ve içecek kutuları gibi ürünlerin kalın film ile shrinklenerek korunmasını sağlamak,
 • gıda ürünlerine karşı nem bariyeri sağlamak ve oluşacak olan su kaybını en düşük seviyeye çekmek
 • shrink makinesinin sağladığı faydalardır.

  Shrink Paketleme ve Makinaları hakkında daha fazla bilgi almak için Shrink Paketleme sayfasındaki makalemizi okuyabilirsiniz.