Shrinkleme ve Faydaları

Shrinkleme, şirinkleme diğer bir ismi ile shrink paketleme, genel olarak plastik bir film yoluyla, herhangi bir ürünün üzerini paketleme ve ya daha önceden ambalaj işlemi yapılmış bir ürünün çevresini paketleme işlemine verilen isimdir.

İngilizce kökenli olan shrink kelimesinin sözlük anlamı, çekmek, küçülmek anlamındadır. Polywrapping ve Shrink Wrapping olarak, ürünün yalnızca etrafının sarılarak ambalajlanması da bu işleme verilen diğer isimlerdir. Isı yardımı ile çekip kapladığı ürünün şeklini alan shrink filminin işlemi ise shrink makinesi ile birlikte uygulanır.

Shrink makinesi işlevi iki aşama ile oluşur. Birinci aşama da, kaynak makinesi ile dikilecek olan, işleme girecek olan ürünün çevresini sarmaya yaran ve diğer bir adı dikiş kaynağı olan plastik film vardır. İkinci aşama da ise, “shrink fırını, ısı tüneli, shrink tüneli” olarak da adlandıran, shrink filminin ısı verilerek küçülmesini ve ürünün büzülmesini sağlayan aşama vardır.

Bknz: https://www.maripak.com/shrink-makinasi-nasil-calisir/

Ürün ambalajlarının satış üzerindeki etkisinin büyük olduğu düşünüldüğünde ve firmaların potansiyel müşterisinin artmasında ki etkin rolü düşünüldüğünde shrinkleme işlemenin, doğal olarak shrink makinesi kullanımının önemi gözler önüne serilmektedir. Firmalar ürün ambalajları ile büyük yarış halinde oldukları diğer firmalara fark atabilir ve daha kaliteli, görseli güzel, sağlam ürünler ile müşterilere hitap edebilirler.

Shrink Makinesinin Kullanım Alanları ve Shrink Makinesinin Faydaları

Nakliye için etkin ve uygun bir paketleme yapmak ve kolay istifleme sağlamak, ürün ambalajı ve paketlemesi yapmak, figürün şeklini alacak biçimde paketlemeler yapmak, ürünün paketinin açılmasını engelleyecek biçimde ambalaj kaplaması yapmak, et, peynir, balık tarzı ürünler için temel bariyer görevi görmesini sağlamak, reklam ve promosyon-şeffaflık-görsellik ve teşhir gibi beklentisi olan ürünlerin ona göre paketlenmesini sağlamak kullanım alanlarından yalnızca birkaçıdır. Ayrıca shrinkleme işleme endüstriyel boyutta da kullanılır. Boyutu büyük endüstriyel ürünlerin imalatı ve ya korunmasında da kullanılan shrinkleme yönetiminin ısı ile şekillendirme özelliği aynı olmasına karşın, oldukça güçlü ısı yayan bir ısı tabancası kullanılır ve daha ağır ve daha güçlü film plakaları tercih edilir. Bunlara örnek olarak, denizcilikte kullanılan bot gibi diğer araçlar, bina ve köprü için kurulan yapı malzemeleri, palet üzerinde dizili ağır ancak muhafaza gerektiren palet üstü shrink uygulamaları verilebilir.

Shrink makinesinin ürünleri ambalajlama ile gruplama ve bir arada tutabilme özelliği, shrinklenen ürüne parlak şeffaflık ve estetik katkısı sağlamak ve ürünün şeklini alarak müşteriye daha tok ve gergin bir halde görseli zengin göstermek faydaları arasında yer alır.

Aynı zaman da, shrink makinesi ile shrinklenen paketin ya da ürünün temiz halde kalmasını sağlamak, ürünün daha önce açılıp kullanılmadığını gösteren mühür görevi görerek, ürünün ambalajının satın alınmadan açılmasını engelleyecek şekilde muhafaza etmek, ambalajı yapılmış bir ürünün çalışmasına engel olmak, birden daha fazla olan küçük paketleri bir arada tutarak daha geniş bir paket haline gelmesini sağlamak, ürünün sıfır haline korumak ve kullanılmamış ilk haliyle müşteriye teslimini sağlamak, ürünün yağlanma, suya ve ya rutubete uğramasını engellemek, ambalajlanan ürünün dayanıklılığını arttırmak, ürünün haşerelere karşı korunmasını sağlamak, ürünün üzerinde istendiği taktirde baskılı film kullanmak ve yönerge, uyarı, barkot, reklam gibi baskılar uygulamak, ürünün ambalajını yaparak, yeniden satımının yapılmasını, hediye edilmesi, dağıtımının önüne geçmek, karton ve içecek kutuları gibi ürünlerin kalın film ile shrinklenerek korunmasını sağlamak, gıda ürünlerine karşı nem bariyeri sağlamak ve oluşacak olan su kaybını en düşük seviyeye çekmek shrink makinesinin sağladığı faydalardır.

Shrink Paketleme ve Makinaları hakkında daha fazla bilgi almak için Shrink Paketleme sayfasındaki makalemizi okuyabilirsiniz.