Shrink Ambalaj Kullanım Alanları ve Faydaları

Shrink ambalaj uygulaması, bir ürünün ısıya maruz kaldığında küçülen shrink filmiyle paketlenmesi işlemine denir. Shrink ambalaj, birincil ambalajı bulunan herhangi bir ürünün ikincil dış paketleme işlemine verilen isimdir.

İngilizce kökenli olan shrink kelimesinin sözlük anlamı, çekmek, küçülmek anlamındadır. Shrink wrapping olarak, ürünün yalnızca etrafının sarılarak ambalajlanması da bu işleme verilen diğer isimlerdir. Isı yardımı ile çekip kapladığı ürünün şeklini alan shrink işlemi ise shrink makinesi ile birlikte uygulanır.

Shrink makinesi ile gerçekleşen uygulama iki aşamadan oluşur. Birinci aşamada, ürünün etrafına geçen shrink film kaynak makinesi ile dikilir. İkinci aşamada ise, ürün shrink fırını, ısı tüneli ya da shrink tüneli olarak adlandırılan bölümden geçer. Bu esnada verilen ısı ile küçülen shrink film ürünü tamamen sarar.

Bknz: https://www.maripak.com/shrink-makinasi-nasil-calisir/

Ürün ambalajının satış üzerindeki etkisi büyüktür. Firmaların potansiyel müşterisinin artmasındaki etkin rolü düşünüldüğünde shrink makinesi kullanımının önemi, shrink paketleme ve faydaları gözler önüne serilmektedir. Firmalar, görünümü kaliteli, estetik ve sağlam olan ürünleriyle alıcıların dikkatini çekebilirler.

Shrink Makinesinin Kullanım Alanları

Nakliye için etkin ve uygun bir paketleme yapmak ve kolay istifleme sağlamak, ürün ambalajı ve paketlemesi yapmak, ürünün şeklini alacak dış paketleme yapmak, ürün paketinin açılarak zayi olmasını engellemek,  et, peynir, balık tarzı ürünlerde sızabilecek sıvılar için temel bariyer görevi görmek, reklam ve promosyon-şeffaflık-görsellik ve teşhir gibi beklentisi olan ürünlerin paketlenmesini sağlamak kullanım alanlarından yalnızca birkaçıdır.

Shrinkleme işlemi aynı zamanda endüstriyel boyutta da kullanılır. Boyutu büyük endüstriyel ürünlerin imalatı ve ya korunmasında da kullanılan shrinkleme yönetiminin ısı ile şekillendirme özelliği aynı olmasına karşın, oldukça güçlü ısı yayan bir ısı tabancası ile daha ağır ve güçlü film plakaları tercih edilir. Bunlara örnek olarak, denizcilikte kullanılan bot gibi diğer araçlar, bina ve köprü için kurulan yapı malzemeleri, palet üzerinde dizili ağır ancak muhafaza gerektiren palet üstü shrink uygulamaları verilebilir.

Shrink Paketleme ve Faydaları

Shrink makinesi, ürünleri tekil ya da çoklu olarak ambalajlama ve gruplayarak bir arada tutabilme özelliklerine sahiptir. Bunun yanında, shrink ambalaj uygulanan ürün, etrafını pürüzsüzce saran şeffaf, parlak film sayesinde estetik bir görünüm kazanır.

Shrink Paketlemenin Diğer Faydaları:

 • Shrink makinesi ile shrinklenen paketin ya da ürünün temiz halde kalmasını sağlamak,
 • Ürünün daha önce açılıp kullanılmadığını gösteren mühür görevi görmek,
 • Ürünün satın alınmadan açılmasını engelleyecek şekilde muhafaza etmek,
 • Birden fazla küçük paketi bir arada tutarak çoklu paket haline gelmesini sağlamak,
 • Ürünün yağ, su veya rutubete uğramasını engellemek,
 • Ambalajlanan ürünün dayanıklılığını arttırmak,
 • Ürünün haşerelere karşı korunmasını sağlamak,
 • Ürünün üzerinde istendiği taktirde baskılı film kullanmak ve yönerge, uyarı, barkot, reklam gibi baskılar uygulamak,
 • Ürünün yeniden satımının yapılması, hediye edilmesi, dağıtımının önüne geçmek,
 • Karton ve teneke içecek kutusu gibi ürünlerin kalın film ile shrinklenerek korunmasını sağlamak,
 • Gıda ürünlerine karşı nem bariyeri sağlamak ve oluşabilecek su kaybını minimuma indirmek

Shrink Paketleme ve Makinaları hakkında daha fazla bilgi almak için Shrink Paketleme sayfasındaki makalemizi okuyabilirsiniz.