Shrink Paketleme

Shrink paketleme türleri çok çeşitlidir. Shrink Film / Küçülen Film polimer plastikten imal edilen bir malzemedir. Bu plastik filme ısı uygulandığında malzeme büzüşür ve kaplanmak istenen ürünün etrafını sıkıca sararak onun şeklini alır.

OVER WRAP / KAPLAMA VEYA SARMA YOLU İLE PAKETLEME TİPLERİ

Shrink Paketleme/ Küçülen Film ile Paketleme

Isı işlemi, genelde elektrikle, buharla veya gazla çalışan ısı tabancası ile uygulanabilir. Daha büyük hacimli üretimlerde “ısı tüneli” adı verilen bir sistemin içinden geçirilen ürünler, Shrink Film ile sarılırlar. Kaplama malzemesini oluşturan filmler genellikle Polietilen(PE) veya Polipropilen (PP) hammaddeden üretilir.

Film Wrap / Polywrapping Plastik Film ile Paketleme

Genellikle Polietilen(PE) ya da Polipropilen (PP) ham maddeden üretilen plastik filmler, ürün ya da hazır ambalajın üzerine sarıldıktan sonra yapıştırıcı, basınca duyarlı bant ya da ısı kaynağı ile kapatılır. Bazı durumlarda, plastik film çanta ya da torba şeklinde üretilerek de paketleme yapılır.

Stretch Wrap / Streç Plastik ile Paketleme

Stretch Wrap / Streç Plastik ile paketleme yönteminde, yüksek oranda esneyebilen plastik filmler ürün ya da ambalajların etrafına sarılır. Malzemenin elastik yapısı, ürünleri sıkıca sarar ve bir arada tutar. Bu işlemin gerçekleşmesi için herhangi bir ısı uygulaması yapılmaz. Hatta Shrink ambalaj ile küçülen film paketlemenin tam tersine, filmin sıkılığını kaybedip daha kolay açılması için ısı uygulanabilir.

Paketleme elle, yarı otomatik ya da tam otomatik şekilde yapılabilir. Genellikle büyük kargoların veya paletlerin paketlenmesinde kullanılır. Örneğin FedEx gibi hızlı kargo firmaları, AKE adı verilen konteynerlerin zarar görmemesi için, AKE’leri streç film ile kaplarlar.

Paper Wrap / Kâğıt ile Paketleme

Kese kâğıdı olarak bilinen kâğıtlar ya da diğer kâğıt çeşitleri ürünleri paketlemek için ya da birden fazla ambalajlı ürünü bir arada tutmak için kullanılabilir. Bazı kâğıtlar, ambalajlanmış ürünlerin aşınmasını ya da dağılmasını engeller. Örneğin, 6’lı meşrubat paketleri için bu yöntem tercih edilebilir. Paketler yapıştırıcı, basınca duyarlı bant ya da ısı mührü ile kapatılır.

Shrink Paketleme işleminin faydalarına şu linkten https://www.maripak.com/shrinkleme-ve-faydalari/ ulaşabilirsiniz.