Shrink Paketlemede Perforasyon

Shrink paketlemede perforasyon, shrink film paketleme yaparken eğer dört taraftan kaynaklı bir ambalaj şeklinde paketlenecekse bu durumda tüm yönlerden kapalı ve içerisindeki havanın hapsedileceği bir durum söz konusudur.

Öte yandan filmin ısı yardımıyla küçüleceği de dikkate alınırsa hava paket içerisinde sıkışacak ve adeta bir balon gibi şişecektir.

Eğer paket üzerinde havaya kaçış şansı tanımazsak, bu balon en zayıf yerden patlayacaktır. genellikle de bu zayıf nokta kaynak yapılan dikiş noktası olacaktır. Buna izin vermemek için küçük delikler delerek film üzerinden hava kaçışına izin verilir.

Bu delikler film üzerinde üretim süreci içerisinde delinip hazır gelebileceği gibi sonradan da makine üzerinde isteğe bağlı olarak delinebilir. Bu işleme shrink paketlemede perforasyon denir.

Buraya kadar her şey normal ve temel kural olarak düşünülebilir. Ancak bir gerçek daha var ki balon şeklinde filmin şişmesi ve aynı şekilde balonun hava tahliyesi yaparak boşalması işlemi adeta makul bir hızda gerçekleşmesi gerekiyor. Ne çok hızlı, ne çok yavaş!..

Shrink Perforasyonunun Püf Noktaları

Paket yüzeyi genelde soğuktur. Hatta nemli veya ıslak bile olabilir. Eğer film yeterli balon yaparsa yüzeyden ayrışacak ve bağımsız bir ısı etkisine girecektir. Eğer yüzeye fiziksel olarak temas ederse paket yüzeyindeki soğuk ısıdan etkilenecektir ve büzüşme homojen gerçekleşmeyecek ve küçük baloncuklar oluşacaktır.

Havanın perfore edilmiş deliklerden geçme hızı önemlidir, çünkü farklı katmanların birbirine laminasyonu veya koeksrüzyonu (co-extrusion) ile bir arada tutulan film katmanı shrinkleme hızını yakaladığında top yekün bir büzüşme hızıyla eski haline dönmeye çalışır. Zira film elastik hafıza diye tanımlanan (elastic memory) üretimden önceki oryantasyon öncesi haline dönmek için bir hız kazanır ve bu hızın “bir hamlede” olması çok önemlidir.

Shrink perforasyonunda delikler büyük delinirse hava çabuk boşalır ve film istenilen balon görünümüne ulaşamaz. Eğer çok küçük delinirse de delik yetersiz kalır. İçeride sıkışan havayı boşaltmak için bu kez de delikleri büyütmek için baskı yapar ve delikler gereğinden fazla büyüyerek görsel sorun oluşturur. Delik sayısı ve ve çapı ihtiyaca cevap verecek yeterlilikte olmalıdır.

Shrink paketleme makineleri ile ilgili bilgi almak için https://www.maripak.com/shrink-ambalaj-ve-shrink-paketleme/ linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.