Shrink Ambalaj ve Shrink Paketleme

Ürünlerin tekli ve çoklu olarak, koruma, albeni kazandırma, satışa hazırlama, taşıma, birarada tutma gibi amaçlar için esnek özel plastik filmlerle ve ısı yardımıyla sararak paketlenmesidir. Shrink ambalaj malzemesi günümüzde yaygın olarak POF (poliolefin) ve PE (polietilen)’den üretilmektedir.

POF shrink ambalaj filmi (10-25 mikron ince filmler ) ve shrink ambalaj makineleri ile yapılan bu işlem ile ürünlerin korunması, bir arada tutulması, görsel bütünlük ve güzellik kazandırılması ve satışa hazırlanması sağlanabilmektedir. Uygulamalar yaygın olarak yumurta, kozmetik, çikolata kutuları, incir-kayısı paketleri, kırtasiye ve kitap gibi kağıt ürünleri, unlu mamuller vb.. ürünlerin paketlenmesinde kullanılmaktadır.

Bu paketler her zaman 4 tarafı kapalı tam ambalajdır ve aynı zamanda, ilk kez açıldığının müşteriye kanıtıdır. PE shrink ambalajı ise (20-120 mikron daha kalın filmler) su, meşrubat, konserve, ahşap, mermer vb ürünlerin bir arada tutulması ve taşınması amacı ile geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bu paketler 2 yandan açık ve tam kapalı olabilirler.

Doğru Shrink ve Doğru Shrink Makinesi’nin nasıl seçileceğini “Doğru Shrink ve Doğru Shrink Makinası Nasıl Seçilmelidir?” başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.