SHRINK MAKİNESİ

Shrink paketleme yöntemiyle yeni nesil paketleme sistemleri...
Güvenilir Marka

Ürününüze özel paketleme için en ideal makine çözümlerimizi hızlı ve profesyonel şekilde ulaştırmaktayız.

Tasarruflu Makineler

Inline otomasyonel sistemlerimizle tamamen otomatik şekilde çalışan shrink paketleme çözümlerimizle az iş gücü ile hızlı üretim imkanı.

Hızlı Teknik Destek

Profesyonel teknik ekibimizle makinelerimizi hem satış öncesinde hem de sonrasında tüm sorularınıza ve ihtiyaçlarınıza cevap vermek adına yanınızdayız.

Shrink Makinesi Üretiminde Lider
İleri Teknoloji Shrink Makinaları
Durmaksızın yaptığımız AR-GE çalışmalarıyla son teknolojik gelişmelerle uyumlu makineler üretiyoruz. Teknolojimizin 70+ ülkede kullanılıyor olması bize gurur veriyor.
thermoform paketleme

Shrink Makinesi ile Ambalajlama Aşamaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Shrink makinesi ile ambalajlama işlemi, ürünün yapı ve şekline göre muhafaza eder, ürünün taşınmasını, korunma ve saklanmasını kolaylaştırırken aynı zamanda ürünün fark edilmesini sağlar. Ambalajların kullanım alanı çok geniştir. Yiyecekten mobilyaya, ilaçtan mücevhere kadar hemen her şey ambalajlanabilir. Gündelik yaşantımızın her alanında ambalajlar yer almaktadır. Cam, kağıt, plastik, selofan, bakalit, teneke, ahşap gibi birçok malzeme ambalaj olarak kullanılabilmektedir. Daha önceden ambalajlanmış ürünlerin ikincil ambalajına, birden fazla ürünün grup paketlenmesine ya da koruma amaçlı yapılan işleme ise shrink paketleme denmektedir.

shrink makinesi

Shrink makinası ile yapılan bu işlem, daha önce farklı bir yöntem ile paketlenmiş ürün ya da ürünlerin etrafını, plastik filmler ile sararak, paketlenmesi ile gerçekleşir. Shrink kelimesi, İngilizce’de küçültmek, çekmek anlamına gelmektedir. Shrink paketleme işleminde de, ürünün etrafına sarılan plastik film, ısı etkisi ile çeker ve etrafına sarıldığı ürünün şeklini alır.

Shrink makinası, paketleme işlemini iki aşamada gerçekleştirir.

Plastik film ile ürünün etrafı sarılır ve kaynak makinası ile ürün etrafına sarılan film dikilir.

Ürün, etrafına sarılan ve dikilen plastik filme ısı verilip, plastik filmin ürünü iyice saracak şekilde büzülüp, küçülmesi sağlayan ısı tüneline sokulur.

Sakladığı ürünün korunup muhafaza edilmesinde, yardımcı olan Shrink makinalarının, ürün üzerinde birçok farklı amaç ve faydaları vardır.

Shrink Makinalarının Amaç ve Faydaları

 • Birden fazla paketi tek bir paket haline getirmek.
 • Sakladığı ürünün temiz kalmasını sağlamak.
 • Ambalajın istenmeden açılmasını önlemek.
 • Ürünün dış etkenlere karşı dayanıklılığını arttırmak.
 • Gıda ürünlerinin nemlenmesini engelleyerek bozulmasını önlemek.
 • Ürünün hiç kullanılmadığını ve satın alan kişinin ilk kullanıcısı olduğunu göstermek.
 • Dergi, gazete gibi kağıt ürünlerinin korunmasını ve gerektiğinde üzerine etiket veya yazı basılabilmesini sağlamak.
 • Şeffaflığı sayesinde içerisindeki ürünü göstermek.
 • Saklama, taşıma ve koruma konusunda fayda sağlayan shrink paketleme, uygulanacağı ürünün cinsine, yapısına ve şekline göre farklı paketleme seçenekleri sunmaktadır.

Shrink Makinesinde Kullanılan Shrink Film ile Paketleme

Shrink makinesi ile paketlemede kullanılan ambalaja shrink film adı verilir. Kullanılan plastik film, büzülen bir yapıya sahiptir. Bu malzeme, kapladığı ürünün etrafını sıkıca sarar ve üzerine ısı uygulandığında, ürünün şeklini alır. Isıtma işlemi küçük boyutlu ürünlerde; elektrik veya buhar ile çalışan makinalarla, büyük boyutlu ürünlerde ise, ısı tünelleri ile verilir.

Plastik Film ile Paketleme Yöntemi

Bu paketleme yönteminde plastik film, ürünün üzerine sarılır ve bant, yapıştırıcı veya buhar ile yapıştırma sağlayan bir makine ile sıkıca kapatılır.

poliolefin-film-1

Poliolefin Shrink Film

Shrink makinesi ile kullanımlarda büyük uyum sağladığı, güçlü ve dayanıklı bir malzeme olduğu için, en çok kullanılan plastik film türüdür. Büyük kapasiteli işletmelerin, paketleme ihtiyaçları için özellikle tercih ettikleri bu malzeme, hem hızlı çalışma temposuna ayak uydurabilmesi hem de dayanıklılığı sebebi ile yaygın bir kullanıma sahiptir. En zor shrink paketleme işlemlerinde bile sorunsuz uygulama sağlanabilmektedir. Ayrıca ısı uygulamalarında zararlı gaz çıkarmaması ve sağlığa zararlı olmayan yapısı sayesinde, ekmek gibi gıda maddelerinin paketlenmesinde dahi rahatça kullanılabilir. Ürünlerin raf ömrünü uzatarak ilk paketlemeden son alıcısına ulaştığı süre içerisinde ürünü bozulmadan muhafaza eder.

Teşhir amaçlı, albenisi yüksek olması arzu edilen, gruplama ihtiyacı bulunan ürünlerin paketlenmesinde tercih edilmektedir. Ayrıca istenirse ürünün ilk istenirse ikinci ambalajı olarak da kullanılabilmektedir.

Çapraz şekilde de bağlanabilmesi sayesinde, en zor paketleme işlerini kolaylaştırır.

polietilen-shrink-film

Polietilen Shrink Film

Polietilen Shrink Film; Tek katlı olarak üretilen ve yeterli ısı uygulandığında, strech halini alabilen bir malzemedir. Üretimdeki ısısı ile karşılaştığında yeniden eski halini alabilme özelliğinden dolayı hafızalı film de denmektedir. Palet, teneke, karton ve içecek paketlenmesinde sıklıkla kullanılır.

Genel olarak büyük ticari boyutlardaki paketlemelerde, gergeç çerçeve veya baloncuk yöntemlerinden biri tercih edilir.

Shrink filmler aynı ısıtma ve soğutma işlemleri uygulanmak üzere, çok büyük boyutlu endüstriyel ürünler için de kullanılabilmektedir. Bunların arasında bina ve köprü yapımlarında kullanılan malzemeler, depolarda kullanılan büyük hacimli paketlemeler, deniz botları veya diğer denizcilik araçları, palet ile taşınan ağır fakat hassas malzemeler sayılabilir. Shrink filmler, istenirse tek yöne istenirse çift yöne doğru esneklik kazandırılabilir. Filmin üretim sırasındaki hali ısı ile genleştirilir, istenilen şekil verilir.

Tekrar soğutulduğunda malzeme istenilen şekilde sabitlenmiş olur. Tekrar ısıtıldığında yeniden ilk haline döndürülebilir. Yani ısı ile genleştirildiğinde yumuşatılıp istenilen şekil verilebilen, soğutulduğunda donarak verilen şekilde kalan bir molekül yapısına sahip olması her üründe kullanılabilmesini ve ürün çeşitliliği konusunda sınır tanımamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu özelliği shrink filmleri geri dönüşümü kolaylıkla sağlanabilen bir ürün haline getirmektedir.

Shrink paketleme, özel donanımlı ve otomatik shrink makinesi ile yapılmaktadır. Makineye yerleştirilen shrink film rulosu, shrink makinası sayesinde açılır. Diğer taraftan paketlenecek ürün makinaya yerleştirilir. Bir taraftan makina shrink rulosunu açarken diğer taraftan paketlenecek ürüne sıcak hava verilir. Verilen sıcak havanın etkisi ile shrink filmi, ürünün etrafını sarar ve ürünün şeklini alır.

otomatik shrink makinesi

Shrink Makinası ile İyi Bir Paketleme Yapılması Nasıl Sağlanır ve Kontrol Edilir?

Bunu anlamak için bir kaç dikkat edilmesi gereken nokta var.

 • Öncelikle paketleme sonrasında içerde kalan havanın çıkmasını ve korumanın artmasını sağlayan, minik delikler açan sistemin çalıştığından emin olmalısınız.
 • Paketleme işleminden sonra ürün içindeki havanın çıktığından emin olmalısınız. Paketleme işlemi sona erdiğinde eş zamanlı olarak havanın da çıkmış olması gerekmektedir. Eğer hava tahliye olmadıysa bu işlemin tam olarak doğru yapılmadığını gösterir.
 • Kullandığınız shrink filme uygun ısı uygulaması yapılması önemlidir.
lmc-semi-automatic-l-sealer-machine

 • Paketleme sonrasında, birleştirme işlemi için atılan dikişler muntazam ve eşit aralıklarla yapılmış olmalıdır.
 • Shrink paketlemesinin, ısı tünelinden geçerken aldığı şekli bozulmadan muhafaza etmelidir.

Günümüzde, büyük çaplı üretim yapan birçok endüstriyel firma, shrink film paketlemelerini, kendi bünyelerinde yapmayı seçmektedirler. Shrink makinesinin üretim tesisinde bulunması lojistik, maliyet ve koruma açısından fayda sağlamaktadır.

Her ürün için, doğru korumanın ve paketlemenin sağlanabilmesi için farklı kalınlıklarda ve büyüklüklerde shrink filmleri bulunmaktadır. Farklı kalınlıklarda, farklı kat sayılarında, farklı esnekliklere ve büyüklüklere sahip filmler bulunmaktadır. Doğru ürün için doğru film seçildiğinde, koruma tam olarak gerçekleşir.

Oyuncaklar, spor malzemeleri, ev eşya ve gereçleri, yumurta, pizza, çikolata, tavuk, dondurma gibi tüm gıdalar, kırtasiye ve ecza malzemeleri, çikolata kutuları, promosyon ürünleri gibi günlük hayat içerisinde hemen her üründe shrink paketleme yapılmış ürünler ile karşılaşmak mümkün. Hem uygulama ve kullanım kolaylığı, hem ürünü zarar vermeden koruması ve saklaması hem de sağlıklı bir malzeme olması sebebi ile kullanımı oldukça yaygındır.

Shrink makinası ve Poliolefin Shrink Filmleri fiyatları için bizimle iletişime geçerek ürününüz için en uygun shrink makinesi ve shrink film tipi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Müşterilerimiz ne diyor?
maripak logo blue

Shrink Makinesi

Güncellenen Maripak kataloğunu indirebilir tüm ürünlerimizin teknik bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Shrink Paketleme Makinesi'nin fiyatı nedir?-

Shrink Paketleme Makinelerimiz farklı model ve kapasitelerde olup her bir modelin fiyatı farklıdır.

Yurtdışı servis imkanınız var mı?-

Shrink Paketleme Makinesi satışını yaptığımız yurtdışı müşterilerimize distribütörlerimiz vasıtasıyla teknik destek hizmeti sağlamaktayız.

Makinelerinizin garanti süresi ne kadar?-

Tüm diğer ürünlerimiz gibi Shrink Paketleme Makinelerimiz de 1 yıl garanti kapsamındadır.

Referanslarımız
Shrink Makinası hakkında öğrenmek istedikleriniz mi var?
Hemen müşteri temsilcimize iletişime geçin...
İsmail Küçükkaya
İsmail Küçükkaya
Yurt İçi Kıdemli Proje Satış Mühendisi
Fırat Parlar
Fırat Parlar
Proje Satış Müdürü


  32 YIL
  47 DİSTRİBÜTÖR
  9100 MEMNUN MÜŞTERİ
  90 MUTLU ÇALIŞAN
  MARİPAK müşterileri tarafından kullanılan makineler ile şu ana kadar paketleme yapılan ürün sayısı...
  3,145,926,447

  MARİPAK Ambalaj ve Endüstri
  Mamulleri San. Tic. A. Ş.

  Şerifali Mah. Serdivan S. 60
  Y. Dudullu 34775 İstanbul / TÜRKİYE
  +90 216 365 54 44
  info@maripak.com