Shrink Makine İhtiyacı ve Türleri

Shrink makine ihtiyacı ve türleri ürün çeşidine göre değişmektedir. Bu günlerde ürün kalitesi çok önemli ve müşterinin temel gereksinimlerinden biri de kapalı bir ürüne sahip olmak. Uygun mühürler bir şirketin değerini arttırır ve ürünlerini iyi bir ürün olarak bilinmesini sağlar. Eskiden insanlar her ürünü elle paketliyorlardı ama şimdi shrink ambalaj makinelerini rahatlıkla kullanabiliyoruz ve bu da işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltmakta.

Shrink Ambalajı Neden Önemlidir?

  • Makyaj veya kırtasiye ürünleri gibi ürünleriniz varsa, ürünü satın alan müşterinin onu ilk önce açıyor olması çok önemli. Bu en iyi shrink ambalajlama ile sağlanır. Ayrıca ürünler her türlü kontaminasyondan ve kirlenmeden korunurlar. Shrink ambalaj ürün raflara ulaştığında onun nihai korumasıdır.
  • Shrink ayrıca ürünlerin en kompakt halde paketlenmesini sağladığından yerden kazanmanıza olanak sağlar, düzgün paketlenmemiş ürünler ise birbirlerinin ezilmesine neden olur.
  • Eğer pellet şeklinde ürün ürettiğiniz bir sektöre sahipseniz, onları güvenli ve nakliyeye hazır tutacak şekilde shrink ambalajla sarabilirsiniz. Ayrıca ürün gruplarını bir arada paketleyerek, mağazalara kolayca taşınabilmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Her ürünün tek tek veya büyük miktarda peletlerin el ile paketlenmesi artık uygun değildir ve aynı zamanda büyük bir maliyete neden olmaktadır. Shrink paketleme bu maliyeti büyük ölçüde azaltmaktadır.

Shrink Ambalajlama İçin En Çok Kullanılan Makineler ve Filmler

Shrink ambalajlamada en çok kullanılan makineler L kesim makinelerdir.

  • L kesim makineler: Bu makineler üretimin orta ila düşük olduğu fabrikalarda kullanılır. İsmini L harfi gibi şekillendirilmiş kesme çenesinden alır. Shrinkleme bir ısı tabancası veya ısı tüneli ile yapılır. Film malzemeleri genellikle PVC veya poliolefin filmlerdir.
  • Yan kesim makineler: Bu tip makineler otomatiktir ve üretimin orta ila yüksek seviyede olduğu yerlerde kullanılır. Bu makineler ayrıca PVC veya poliolefin filmlerle de kullanılır. Bu makineler ya tünel ile kombine olarak gelir ya da ayrıca bir tünel alınması gerekir.
  • PE shrink ambalaj makineleri: Polietilen filmlerle kullanılır ve 2 veya 4 taraflı kesme ve mühürleme yapabilirler. Bu tip paketleme genellikle, kutu, şişe vb. gibi gruplar halinde taşıma ve dağıtılma gerektiren ürünleri ambalajlamak için kullanılır.

Farklı Ürün Türlerine Uygun Farklı Tiplerde Shrink Filmleri

  • Düz rulo filmlerin bir ürünün etrafına sarılması ve daha sonra üstüne ısı uygulanmalıdır.
  • Merkezden katlanmış filmler ise makineye yerleştirilir ve üründe filmin içine yerleştirilir, kalan kenarlar kesilir ve mühürlenir işlemini tamamlamak için kapatılır.
  • Önceden oluşturulmuş torbalar, ürünün içine yerleştirildiğinde tek bir açıklık kalır ve daha sonra bu açıklık kesilip mühürlenerek kapatılır.

Ürünlerinizi shrink paketlerseniz müşteriler arasında kesinlikle popülerlik ve itibar kazanacaksınız. Birçok avantaja sahip, shrink ambalajlama filmleri ayrıca geri dönüştürülebilmektedir. Makyaj veya kişisel kullanım öğeleri gibi şeyler üretiyorsanız bunlara hijyen ekleyen bir film malzemesi seçtiğinizden emin olabilirsiniz. Özetle shrink makine ihtiyacı ve türleri ürün çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ürünlerinizi shrink paketlemek için üretiminize en uygun makineyi seçmeyi unutmayın.

Detaylı bilgi edinmek için “Shrink Makinası” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.