Shrink Filmler

Shrink Film Çeşitleri Nelerdir?

POF (poliolefin), PE (polietilen) ve PVC (polivinilklorür) Shrink Filmler, ambalaj yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sektörde bu işlem genel olarak şhrink, şiring, şirink, şiling, şling, şirik şeklinde de tanımlanabilmektedir. Ek olarak Shrink Paketleme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Poliolefin Nedir?

Karbon zincirlerinin birleştirilmesi ile oluşan elastomerik ve termoplastik malzemelerdir. Bunlar genellikle olefinlerin veya alkenelerin polimerleştirilmesi ile oluşturulurlar. En önemli örnekler Polipropilen ve Polietilen’dir. (KAYNAK : ESNEK (FLEXİBLE) AMBALAJ TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ)

Poliolefin Bileşenleri Nelerdir?

PP (Polipropilen)

Polipropilen, otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve yiyecek paketlemesine kadar geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen polipropilen, kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir.

Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir. Düşük maliyetlidir. İyi bir darbe dayanımı vardır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar. Kimyasal direnci iyidir. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur. Polipropilenin erime sıcaklığı 160 ºC civarındadır.

Buna karşılık dezavantajları şunlardır: UV ışını dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir. Boyanması ve kaplanması zordur. Dış hava şartlarına dayanımı azdır. Oksitlenmeye açıktır. Yanıcı olup, klor içeren solventler ile etkileşime girer.

PE (Polietilen)

Yoğunluğuna bağlı olarak düşük yoğunluklu (LDPE ve LLDPE), orta yoğunluklu (MDPE) ya da yüksek yoğunluklu (HDPE) olabilir.

Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. Adını monomer haldeki Etilen’den alır. Etilen kullanılarak polietilen üretilir. Etilen molekülü C2H4, aslında çift bağ ile bağlanmış iki CH2’den oluşur. (CH2=CH2) Polietilenin üretim şekli, etilenin polimerizasyonu ve katyonik polimerizasyon metodları ile olabilir. Bu metodların her biri farklı tipte polietilen üretimi sağlar.

Özellikleri, tiplere göre değişiklik gösterse de dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç, genel özellikleri olarak sayılabilir. Kaplar, plastik kutular, mutfak eşyaları, kaplamalar, boru ve tüp, oyuncak, kablolarda yalıtkan tabakalar, paketleme ve ambalaj filmi gibi çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Maliyeti oldukça düşüktür.

Poliolefin Shrink Film ve Genel Özellikleri

Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan Poliolefin Shrink Film, her türlü ürünün paketlenmesinde sıkça tercih edilen bir ambalaj malzemesidir. Çok güçlü yapısı ile tam otomatik makine uygulamalarında büyük uyum gösterdiği için, yüksek kapasiteli işletmelerin paketleme ihtiyacını karşılamada kullanılır.

Özellikle manuel ve tam otomatik Shrinkleme Makineleri ile diğer otomatik makinelerin çoğuna mükemmel adaptasyon sağlar. Hızlı çalışma temposuna uyumlu, güçlü kaynak ve Shrink performansı gösterir.

Poliolefin Shrink Film’in Artıları

 • Poliolefin Shrink Film, mükemmel adaptasyon özelliği ile en zor “Shrinkleme” problemlerinin üstesinden gelerek, geniş ambalaj üretimi ve paketleme çözümleri sunar. Üç ve beş katlı yapısı ile yüksek mukavemet özelliklerine sahiptir.
 • Poliolefin Shrink Film, düşük yoğunluklu olması (0,92 gr/cm3) nedeniyle aynı ağırlıktaki PVC Shrink Film (1,38 gr/cm3) rulosuna göre daha uzun metrajlıdır. Bu sayede bobin değiştirmek için daha az zaman kullanımı sağlar. Güçlü yapısı ile daha ince uygulamalarda dahi mükemmel adaptasyon gösterir. Bu özelliği ile ekonomiktir ve işletmelerin ambalaj maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlar.
 • Kesme-kaynak işlemleri sırasında zararlı gaz çıkartmaz. Çalışanın performansını artırır ve çevre ile uyum gösterir.
 • Özellikle sıcak coğrafi bölgelerde yaz aylarındaki stoklama performansı ile işletmelere sorunsuz bir uygulama olanağı sunar.
 • Poliolefin Shrink Film yeni nesil bir ambalaj filmidir. Mükemmel sarma ve Shrink performansına ilave olarak, esnek yapısı ile sardığı ürünün raf performansını artırır.
 • Üstün parlaklık ve şeffaflık özelliği ile ürüne şıklık ve albeni kazandırır.
 • Gaz ve su buharı geçirgenliği ile ürünün raf ömrünü uzatır; değer katar. Güçlü yapısı ve kaynak kabiliyeti ile tüketici zorlamalarında, direnç gösterir. Ürünün iade oranın düşürülmesine katkı yapar.
 • Poliolefin Shrink Film, çapraz bağlı (cross-linked) seçenekleri ile en zor ürünlerin paketlenmesinde mükemmel performans gösterir. Esnekliği ve dayanıklılığı sayesinde paketleme anından müşterinin satın almasına kadar geçen sürede ürünün ilk mükemmelliğini korur.
 • Poliolefin Shrink Film, her türlü gıda maddesinde doğrudan temas ederek uygulanabilmesi ile insan sağlığına olumsuz etki yapmayan bir özelliğe sahiptir.
 • Poliolefin Shrink Film’ler, bağımsız analiz laboratuarları tarafından onaylanarak, belgelendirilebilecek kalitede filmlerdir.
 • Poliolefin Shrink Film, baskı uygulanabilen özelliğe sahiptir. Böylece ürüne veya firmaya ait görsel bilgiler müşteriye mesaj olarak iletilebilir ve etiketleme maliyetleri minimize edilebilir.
 • Anti-fog (buğu önleyici) özellikli çeşidiyle yüksek oranda su bulunduran elma, salatalık, sebze ve meyvenin hızlı paketlenmesine olanak yaratır. Ürünlerin raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur.
 • Poliolefin Shrink Film, “Makro Perforeli” çeşidi ile ekmek vb unlu mamullerin paketlenmesinde ideal bir çözüm sunar. Ürünün sağlıklı biçimde müşteriye ulaşmasını sağlar.
 • Aynı zamanda yeni gelişen ihtiyaçlara da adapte olarak paketleme ve ambalaj ihtiyaçları için optimum seçenekler sunar.

PE (Polietilen) Shrink Film

Polietilen (PE) tek katlı bir polimer film olarak üretilir. PE malzeme erime sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta “film” haline getirilir. Belirli bir ısıda filmin en ve boy yönünde (bazen tek yönlü) gergin bir konuma getirilerek imal edilir.

Film; üretildiği ısı derecesine tekrar ulaştığında yeniden eski orijinal şekline geri dönmek ister. Bu sebebe bağlı olarak ısı tatbiki ile Shrink olabilen filmlere “Hafızalı Filmler” (elastic memory) diye de isim verilmektedir.

PE filmlerin uygulandığı makineler genel olarak iki yandan kaynak yaparak sağ-sol kanatları açık bırakarak Shrink Ambalaj işleminde kullanılır. Bu tip makineleri Polietilen Shrink Makineleri (https://www.maripak.com/shrink-makinasi/) kategorisine almak doğru olur.

Şeffaflık özelliği Poliolefin kadar yüksek oranda olmasa da, dergi gibi önemli ölçüde görsellik ihtiyacı olan uygulamalarda da tercih edilir. Daha çok depodan depoya nakil amacı içeren ya da Koli/ Shrink ihtiyacı duyulan uygulamalarda sıkça uygulanır.

25-30 Mikron arası filmler dört yönden kapalı (Polybaging) Torba Ambalaj uygulamalarında kullanılır. Bunlar Shrink için uygun değildir ve çok ince kabul edilir.

40-50 Mikron arası filmler hem dört yönlü, hem de iki yönlü kaynak (dikiş) ile ambalajlama (Sleeve veya Bundle) uygulamalarında kullanılır.

40-100 Mikron arası filmler iki yönden kapalı Shrink uygulamalarında (ısı tatbik edilerek Shrink işlemi) tercih edilir.