shrink-film

Shrink filmler ısı ile temas ettiğinde küçülüp, büzüşerek, sardığı ürünün formunu alan film türüdür. Shrink kelime anlamı olarak büzülmek, küçülmek anlamına gelir.

Sektörde shrink film genel olarak şhrink film, shrink naylonu, şiring film, şirink film, şiling film, şling film, şirik film şeklinde de tanımlanabilmektedir.

Shrink film kullanım alanları ile ilgili daha detaylı bilgi için Shrink Paketleme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

shrink-film
shrink film

Shrink Film Türleri

Shrink film türleri; Paketleme endüstrisinde en çok kullanılan shrink film türleri polivinil klorid shrink film (PVC), polietilen shrink film (PE) ve Polyolefin Shrink Film (POF) şeklindedir. Peki bu üç film türünün birbirinden farklı kullanım alanları olmasının altında yatan sebep nedir? Sizin ihtiyacınıza uygun olan film hangisidir?

Polyolefin Shrink Film

Polyolefin Shrink Film (POF) çok geniş bir kullanım alanına sahip olan her türlü ürünün paketlenmesinde sıkça tercih edilen termoplastik bir ambalaj malzemesidir. Gıda paketlemesinde kullanım için FDA onayı bulunmaktadır. Çok güçlü yapısı ile tam otomatik shrink makinesi uygulamalarında büyük uyum gösterdiği için, yüksek kapasiteli işletmelerin paketleme ihtiyacını karşılamada kullanılır.

Polyolefin Shrink Filmlerin Genel Özellikleri

Polyolefin Shrink Film çok geniş bir kullanım alanına sahiptir ve her türlü ürünün paketlenmesinde sıkça tercih edilen bir ambalaj malzemesidir.

Özellikle manuel ve tam otomatik Shrinkleme Makineleri ile diğer otomatik makinelerin çoğuna mükemmel adaptasyon sağlar. Hızlı çalışma temposuna uyumlu, güçlü kaynak ve Shrink performansı gösterir.

Poliolefin shrink filmler her türlü shrink uygulamasında kullanabileceğiniz filmlerdir. Bunların farklı tipleri vardır.

Poliolefin Shrink Film Türleri

 • Standart Shrink Film:
Standart shrink film
Standart shrink film

Standart shrink film her türlü ürün paketlemesinde kullanabileceğiniz filmlerdir. Bu filmlerle yaptığınız ürünlerde yüksek kalitede sonuçlar almanız mümkündür. Bunun dışında ayrıca özelleştirilmiş filmler de bulunmaktadır. Her film için farklı mikronlar, ölçüler bulunmaktadır. Standart bir film 10 cm’den başlayarak gerektiğinde 90 cm’e kadar çıkabilir. Genel anlamda en çok kullanılan 15 cm ile 70 cm arasında olur. Kalınlık olarak da 12 mikron ile 25 mikron arasında değişen kalınlıkları bulunmaktadır. Kullanılan ürünün çeşidine, ağırlığına, tipine göre de biz hangi filmi kullanmanız gerektiği konusunda görüşümüzü bildiriyoruz.

 •  Makro Perforeli Shrink Film:
makro-perforeli-shrink-film
Makro Perforeli Shrink Film

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Makro perforeli shrink film özellikle yumurta sektöründe kullanılmaktadır. Bu filmin standart filme göre farkı üzerindeki delik sayısının fazla olmasıdır. Bu delik sayısının fazla olmasının amacı yumurtanın üzerinde kararma olmamasını sağlamaktır. İçerdeki havayı dışarı tahliye ederek, nemi içerde tutmayarak kararmaları önlemek için yumurta sektöründe yumurta paketlemesi yaparken bu filmi kullanıyoruz. Özellikle yaz döneminde yumurta sektöründe kullanılması gereken film büyük delikli (makro perforeli) shrink filmdir.

 • Çapraz bağlı shrink film:
çapraz bağlı shrink film
Çapraz bağlı shrink film

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çapraz bağlı shrink film görüntü olarak standart bağlı film ile birebir aynıdır. İlk bakışta çapraz bağlı olduğunu söylemeniz mümkün olmaz. Ancak çapraz bağlı filmi standart bağlı filme göre farklı kılan özellikleri vardır. Bunun en başında bağ dokusu gelir. Çapraz bağlı ismini de buradan alır. Bağ dokusu standart bağlı filme göre çok daha birbiri içine geçecek şekilde düzenlenmiş ve katman sayısı olarak da üretiminde standart filme göre daha fazla katmanlı üretilmiş bir filmdir. Bu durum standart filme göre çapraz bağlı filmin daha fazla dayanıklı olmasını sağlıyor. Dolayısıyla daha ince mikronlarda aynı sonucu almamız mümkün oluyor. Yani standart filmde 19 mikron kullandığımız ürünü çapraz bağlı filmde biz çok rahatlıkla 15 mikron da yapabiliyoruz..

 

capraz-bagli-shrink-film-ornegi
Çapraz bağlı shrink film örneği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çapraz bağlı filmin sağladığı en önemli bir diğer faktör de her yönden ürün üzerine yapıştığı için kulakçık diye tabir ettiğimiz köşelerde kalan bu fazla miktarların, çapraz bağlı filmde çok daha az kalmasıdır. Doğal olarak çok daha güzel bir görsel elde ediyoruz. Özellikle iyi bir görsel istediğimiz için çok köşeli, yuvarlak hatlı çeşitli ürünlerin paketlemesinde çapraz bağlı film çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Ürünlerin köşelerinde herhangi bir şekilde kulakçık veya fazla kısımlar kalmıyor. Daha düşük mikronlarda çok daha güzel görseller elde edebiliyoruz.

 

Poliolefin Shrink Filmin Avantajları

   • Poliolefin Shrink Film, mükemmel adaptasyon özelliği ile en zor “Shrinkleme” problemlerinin üstesinden gelerek, geniş ambalaj üretimi ve paketleme çözümleri sunar. Üç ve beş katlı yapısı ile yüksek mukavemet özelliklerine sahiptir.
   • Shrink film, düşük yoğunluklu olması (0,92 gr/cm3) nedeniyle aynı ağırlıktaki PVC Shrink Film (1,38 gr/cm3) rulosuna göre daha uzun metrajlıdır. Bu sayede bobin değiştirmek için daha az zaman kullanımı sağlar.
   • Shrink naylonu, güçlü yapısı ile daha ince uygulamalarda dahi mükemmel adaptasyon gösterir. Bu özelliği ile ekonomiktir ve işletmelerin ambalaj maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlar.
   • Poliolefin Shrink Film, Kesme-kaynak işlemleri sırasında zararlı gaz çıkartmaz. Çalışanın performansını artırır ve çevre ile uyum gösterir.
   • Shrink naylonu, özellikle sıcak coğrafi bölgelerde yaz aylarındaki stoklama performansı ile işletmelere sorunsuz bir uygulama olanağı sunar.
   • Poliolefin Shrink Film, yeni nesil bir ambalaj filmidir. Mükemmel sarma ve Shrink performansına ilave olarak, esnek yapısı ile sardığı ürünün raf performansını artırır.
   • Shrink film, üstün parlaklık ve şeffaflık özelliği ile ürüne şıklık ve albeni kazandırır.
   • Shrink Naylonu, Gaz ve su buharı geçirgenliği ile ürünün raf ömrünü uzatır; değer katar. Güçlü yapısı ve kaynak kabiliyeti ile tüketici zorlamalarında, direnç gösterir. Ürünün iade oranın düşürülmesine katkı yapar.
   • Shrink naylonu, Çapraz bağlı (cross-linked) seçenekleri ile en zor ürünlerin paketlenmesinde mükemmel performans gösterir. Esnekliği ve dayanıklılığı sayesinde paketleme anından müşterinin satın almasına kadar geçen sürede ürünün ilk mükemmelliğini korur.
   • Shrink film her türlü gıda maddesinde doğrudan temas ederek uygulanabilmesi ile insan sağlığına olumsuz etki yapmayan bir özelliğe sahiptir.
   • Shrink naylonu bağımsız analiz laboratuvarları tarafından onaylanarak, belgelendirilebilecek kalitede filmlerdir.
   • Poliolefin Shrink Film, baskı uygulanabilen özelliğe sahiptir. Böylece ürüne veya firmaya ait görsel bilgiler müşteriye mesaj olarak iletilebilir ve etiketleme maliyetleri minimize edilebilir.
   • Shrink film, Anti-fog (buğu önleyici) özellikli çeşidiyle yüksek oranda su bulunduran elma, salatalık, sebze ve meyvenin hızlı paketlenmesine olanak yaratır. Ürünlerin raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur.
   • Poliolefin Shrink Film, “Makro Perforeli” çeşidi ile ekmek vb unlu mamullerin paketlenmesinde ideal bir çözüm sunar. Ürünün sağlıklı biçimde müşteriye ulaşmasını sağlar.
   • Shrink naylonu, yeni gelişen ihtiyaçlara da adapte olarak paketleme ve ambalaj ihtiyaçları için optimum seçenekler sunar.

Poliolefin Shrink Film ihtiyaçlarınız için Mareks film departmanımıza 0 216 365 85 70 numarasından ya da info@mareksambalaj.com’dan ulaşabilirsiniz.

Polietilen (PE) Shrink Film

 

polietilen-shrink-film
Polietilen shrink film

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polietilen Shrink Film daha ağır ürünlerin paketlenmesinde ya da ürün gruplamalarında tercih edilen, poliolefin shrink filme (POF) oranla daha mat bir film türüdür.

Özellikleri, tiplere göre değişiklik gösterse de dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç, genel özellikleri olarak sayılabilir.

Kaplar, plastik kutular, mutfak eşyaları, kaplamalar, boru ve tüp, oyuncak, kablolarda yalıtkan tabakalar, paketleme ve ambalaj filmi gibi çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Maliyeti oldukça düşüktür.

Şeffaflık özelliği Poliolefin Shrink Film kadar yüksek oranda olmasa da, dergi gibi önemli ölçüde görsellik ihtiyacı olan uygulamalarda da tercih edilir. Daha çok depodan depoya nakil amacı içeren ya da Koli/ Shrink ihtiyacı duyulan uygulamalarda sıkça uygulanır.

   • 25-30 Mikron arası shrink filmler dört yönden kapalı (Polybaging) Torba Ambalaj uygulamalarında kullanılır. Bu shrink filmler  Shrink işlemi için uygun değildir ve çok ince kabul edilir.
   • 40-50 Mikron arası shrink filmler hem dört yönlü, hem de iki yönlü kaynak (dikiş) ile ambalajlama (Sleeve veya Bundle) uygulamalarında kullanılır.
   • 40-100 Mikron arası shrink filmler iki yönden kapalı Shrink uygulamalarında (ısı tatbik edilerek Shrink işlemi) tercih edilir.

Polietilen Shrink Film uygulandığı makineler genel olarak iki yandan kaynak yaparak sağ-sol kanatları açık bırakarak Shrink Ambalaj işleminde kullanılır. Bu tip makineleri Polietilen Shrink Makineleridir. Firmamız 30 yıllık deneyimiyle sektörde sağlam ve uzun ömürlü Polietilen makineleri de üretmektedir. Bu makinelerimizle ilgili daha detaylı bilgi almak için https://www.maripak.com/urunler/polietilen-makineleri/ sayfamızı ziyaret edin.