Shrink Film Üretimi

Bir Shrink Film; tek bir yöne (unidirectional veya mono-directional) ya da çift yöne (bidirectional) doğru form alarak büzüşebilir. İşlemin nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız Shrink Paketleme yazımızı inceleyebilirsiniz.

Filmin üretim maddesindeki moleküllerin başlangıçtaki rastlantısal hali ısıyla genleştirildiğinde, malzeme istenen şekli alır. Soğutma işlemine tabi tutulduğunda ise filmin karakteristik yapısı oluşur. Yeniden ısınma durumunda ise film başlangıç boyutlarına geri döner.

Bir plaka ya da silindir malzemenin, büzüştürme işleminin yönelimine göre harekete geçen molekülleri, bir kâse spagettide olduğu gibi birbirine dolaşırlar. Bu durumda moleküller tamamen rastlantısal dizilimdedir ve belirli bir yerleşimleri yoktur. Fakat moleküllere bir güç (ısı) uygulandığında amorf durumda olan bölgelerdeki molekül zincirleri hareketlenerek, gücün uygulandığı yöne uygun biçimde form alırlar. Doğru oranda soğutma uygulandığında ise, moleküller aldıkları halde donarak bu şekilde kalırlar. Molekül zincirlerinin eski haline dönebilmesi için tekrar ısı / güç uygulanması gerekmektedir. Bunu gözde canlandırabilmek için, elle gerilen bir paket lastiğin sıvı nitrojene düştüğünde o halde kalması akla getirilebilir. Sıvı nitrojen o soğuklukta kaldığı sürece, paket lastiği de genleşmiş vaziyette duracaktır. Ancak tekrar ısı uygulandığı zaman paket lastiği eski haline dönebilir.

Ticari boyuttaki üretim hacminde büzüştürme işlemi iki süreçten biri tercih edilerek yapılabilir; Tenterframe / Gergeç Çerçeve ya da Bubble Process / Baloncuk İşlemi. Tenterframe / Gergeç Çerçeve teknolojisi, çeşitli özelliklerdeki “ısı-seti” ürünlerini üretmek için kullanılır ve iki yönlü olarak büzüştürülen Polipropilen kullanımı tercih edilir. Bubble Process / Baloncuk İşlemi ise – Tubular Process de denir- bir malafa üzerinde hareket ettirilen malzemenin, tüp şekline getirilerek üretilmesidir. Tüpün ısısı ve soğutma genellikle su kullanılarak sağlanır. Ve ana malzeme oluşup soğuduktan sonra tekrar ısıtılarak tıpkı bir balon gibi şişirilir. Şişmenin akabinde tüp, iki yönde de büzüşerek form alabilir.

Yıllardır üretilen Shrink Filmleri zaman geçtikte gelişmiştir. Bugün çok katmanlı filmler satılmaktadır. Birçok film büzüşme yeteneğinin yanı sıra üzerine baskı yapılabilirlik, şık görünüm, sertlik ve kayganlık gibi farklı seçenekler de sunar. Bunun dışında azami ısı tahammülü, serbest büzüşme, büzüşme gücü, büzüşme ısı aralığı, hafıza ve genel paket görünümü gibi detaylı seçenek ve özellikler de vardır.