Shrink Makinesi Parçaları

Shrink makineleri kullanım alanlarına göre değişmektedir. Ancak ilerleyen teknoloji shrink makinesi üreticilerini yeni buluşlar üretmeye yöneltmiş ve bu anlamda ülkemizdeki shrink makinesi üretimlerinde de yurt dışına ihracat gerçekleştirilme boyutu en üst safhalara gelmiş durumdadır.Buna göre eski shrink makinelerini bile günümüze uygun hale getirecek teknolojiyi uygulayan sanayi kuruluşlarımız bulunmaktadır. Shrink makinesi parçaları aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

Shrink makinesi parçaları;

  • Kule ön tava
  • Kule arka tava
  • Alüminyum sıcak çene
  • Makine motoru
  • Konveyör
  • Konveyör motoru
  • Tünel
  • Tünel ısı sirkülasyon motoru
  • Termostat
  • Soğutma fanı

Gibi bölümlerden oluşmaktadır. Bu gün ki teknoloji de en önemli unsur sıcak çene işlemi uygulayan shrink makinelerinin kullanılmasıdır.

Sıcak shrink makinelerinde teknolojinin üst seviyeye çıkması ve kalitenin yükselmesi nedeni ile çene kısmında uygulanan bu teknoloji ile artık shrink makinelerinde arıza meydana gelmemektedir. Sıcak çenenin diğer shrink makinelerine göre avantajı şu dur. Eski makinelerde bulunan tel aksam sürekli kopmakta ve arıza çıkartmaktaydı, kopan telin değiştirilmesi de yaklaşık 60 dakikalık bir uğraştan sonra mümkün olabilmekte idi. Yeni geliştirilen bu sistemde hem iş ve zaman kaybı ortadan kalkmış, hem de uzun ömürlü olması nedeni ile iş akışını ve üretimin daha seri yapılmasını sağlamıştır.

Kule ön ve arka tava, konveyör ve tüneldeki işlem motorlar sayesinde ve sıcak çene sayesinde bir seferde yapılabilmekte ve seri üretim için daha etkin konumda olmayı sağlamaktadır.

Shrink Makine Türlerine Göre Shrink Makine Parçaları

Bu temel shrink makinesi parçaları shrink makinelerinin vazgeçilmez özelliklerindendir. Shrink makineleri hizmet verdikleri sektör ve alanlara göre değişmektedir.

Örneğin; matbaa shrink makineleri, kapı mobilya ambalaj shrink makineleri, kozmetik shrink makineleri, gıda shrink ambalaj makineleri, koli shrink makineleri, alüminyum profil shrink makineleri, strafor shrink ambalaj makineleri, parfümeri shrink makinesi, dolap shrink makinesi, yedek parça shrink ambalaj makinesi, parke shrink ambalaj makinesi, boya shrink ambalaj makinesi, su ambalaj shrink makinesi, kablo shrink ambalaj makinesi, güneş panelleri shrink ambalaj makinesi, kırtasiye ambalaj shrink makinesi, üvez shrink makinesi, kavanoz ve şişe shrink ambalaj makinesi shrink makinelerine verilecek örneklerdir. Artık hemen hemen tüm sektörlerde üretim yapan kuruluşların ürün çeşitlerine göre shrink makineleri üretilmektedir.

Shrink makineleri, otomatik, tam otomatik ve yarı otomatik olmak üzere 3’şekilde ve sektörlerin Özelliklerine ve paketleme sistemlerine göre özel olarak üretilirler. Bknz: https://www.maripak.com/shrink-makinasi/

Tam otomatik shrink makinelerinde kontrol ekranları dokunmatik ekran olup, yarı otomatik shrink makinelerine göre 750-800 kg ağırlığı ile 300 kg daha fazla ağırlığa sahiptir.

Otomatik shrink makineleri ile yarı otomatik makineler arasında seri üretim biçimi ve elektronik dokunmatik ekranın dışında diğer değerler bir birine yakın değerledir.

Shrink makineleri ve shrink makine parçaları paslanmaz çelikten de üretilebilmektedir.