Shrink Makinası Nerelerde Kullanılır?

“Shrink Makinası Nerelerde Kullanılır?” bölümünü anlatmadan önce shrink ve shrink ambalaj hakkınca kısaca bilgi vereceğiz. Ambalajlama ile ilgili son dönem gelişmeler artık hem ambalajlama kalitesi ve görseli üzerinde büyük değişimler ve mükemmel görsellerin elde edilmesini hem de ambalajlama maliyetlerinin seri işlemlerde oldukça azalmasını sağlamıştır. Nitelikli ve profesyonel bir ambalaj hem ürünün hem üreticinin fiili itibarını oldukça yükselten bir konudur. Bu alandaki gelişmelere ilaveten ürünlerin toplu halde nakli ve zarar görmeden gideceği yere mümkün olabilen en fazla adette ulaşması için de benzer ambalajlama teknikleri ve makineleri geliştirilmiştir. Shrink adı verilen uygulama da bunlardan biridir.

Shrink Ambalaj

Shrink temel olarak ambalajlanacak veya ambalajlanmış ürünlerin üzerlerine film uygulanması olarak tanımlanır. Bu teknikte kullanılan film yapıcı malzeme ısı sayesinde ambalajlanacak malzemenin formuna girer. Bu sayede hem mükemmel bir ambalajlama sağlamlığına ve daha evvelden ambalajlanmış bir durum söz konusuysa bunun kesinlikle korunması sağlanmış olur. Bu işlemin yapılması için tasarlanan ve kullanılan makinelere de shrink makinesi adı verilir. Film yapıcı malzemenin ambalajlanacak materyalin etrafına sarılıp paketlenmesi birinci aşamayı, bu malzemenin ısı yoluyla sarıldığı malzemenin formunu almasının sağlanması da ikinci aşamayı oluşturur. Bu işlemi yapan shrink makinası nerelerde kullanılır sorusuna birçok özel alanda kullanılma örnekleri ile yanıt verilebilir. Ancak temel gereksinimi birden çok ambalajlı ya da ambalajsız materyali daha büyük hacimde paketlemek olan her alanda kullanılabilir diyebiliriz. Kullanım alanlarındaki yoğunluk veya niteliklere göre shrink makinesi tasarımı değişse de esasen film oluşturacak malzeme ile sarıp ısı ile şekil vermek olarak tasarım hedefi tanımlanır.

Shrink Kullanım Alanları

Shrink makinesi tasarımları birçok farklı kullanım alanı ya da amacı için tasarlanabilir. Genel olarak bu makineler, ambalajlanmamış ürünlerin tek başına bir form alması için veya herhangi bir şekilde ambalajlanmış ürünlerin tek başına bir ambalaj olarak bir araya getirilmesi için dizayn edilir. Gıdadan kimya endüstrisine kadar pek çok alanda kullanılabilirler.

Shrinkleme yapan bir shrink makinası nerelerde kullanılır konusunda en yaygın amaç olarak bir ürünü veya ambalajlanmış ürünler topluluğunu sabit, dış etkilerden korunmuş ve formunu muhafaza eder vaziyette tutmak gösterilebilir. Bunun etrafında şekillenen kullanım alanlarında biride depolama konusudur. Depolama esnasında alınan koruma tedbirlerinden biri de shrink ambalajlamadır. Bu sayede her türlü tedbir alınsa bile malzemenin, depolamanın oluşabilecek olumsuz fiziki şartlarından ve haşere gibi tehlikeli canlılardan korunması sağlanabilir. Bir diğer kullanım amacı her türlü nakil, kargo vb esnasında özellikle narin yapılı malzemelerden üretilmiş ürünlerin teslim noktasına veya alıcısına zarar görmeden ulaştırılmasıdır.

Her türlü üretim depolamasının kompakt ve amaca uygun yapılmasını sağlayan bu sistem için, shrink makinası nerelerde kullanılır sorusuna bunun gibi pek çok örneği vermek mümkündür. Hem koruma hem de güvenlik amaçlı yapılan bu tip ambalajlama son dönemde oldukça yaygın bir ambalajlama türüdür. Bu nedenle hem kullanılan malzemenin ticareti hem de bu işlemi yapacak makinenin tasarımı konusunda oldukça önemli ilerleme kaydedilmiştir.

Shrink Makineleri

Shrink makinelerinin birçok farklı modeli ya da üreticisi mevcuttur. Bunun dışında kullanılan yönteme ve paketleme şekline bağlı olarak, L Kaynak veya Sürekli Kesim şeklinde çalışan makine ana tasarımları bulunabilir. Bir makine için seçim yapmadan önce kapasite, yapılacak iş ve sonuçları çok iyi analiz edilmelidir. Makine üreticisi, malzeme ve servis sürekliliği gibi konularda mutlaka makine seçiminde dikkate alınmalıdır. Yine operasyon esnasındaki ısıalanı ve nitelikleri ile makineyi kullanacak operatörün yeterliliği mutlaka göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır. Bu kriterlerin tamamı önemlidir.

Kaliteli bir Shrink Makinası üretiminde kullanılan malzemeler hakkında “Shrink Makinası Üretiminde Kullanılan Malzemeler” bu yazımızı da okuyabilirsiniz.