shrink makinası hangi sektörlerde kullanılıyor

Her firma kuruluş amacına uygun üretim ve imalat faaliyetlerini sürdürerek varlığını idame ettirir. Her an kontrol altında tutulması gereken prosesler vardır. Kalite açısından daima tetikte bulunan mühendisler ve dokümantasyonun kuvvetli tutulmasını sağlayan diğer personeller ile bir ekip halinde sağlıklı bir süreç oluşturulması sağlanır. Sistemli olmak isteyen her firma bu aşamaların en yüksek kalitede ilerlemesini isterken, paketleme departmanına çok fazla önem vermeyebilir. Bu durum göz ardı edilse de çok sıkıntılı durumlara yol açabilmektedir. Bu sıkıntıları en aza indirgemek için kullanılan profesyonel paketleme makinasına shrink makinası denir.

Shrink Makinası Nedir?

Shrink makinası fabrikalarda üretilen ya da hali hazırda paketlenmiş olan ürünleri, ebatlarına göre plastik filmler ile tekrar paketleme yapan makinadır. Shrink makinası hangi sektörde kullanılır, işlevi nedir, gerçekten bir firma için gerekli midir diye düşünmeye çok fazla yer vermeyen türde bir makinadır. Isı yardımı ile plastik filmlerin büzülmesi ile bir nevi vakumlama işlemine de benzeyen bu işlem sonucunda, plastik filmler sarıldığı kabın şeklini alır ve bu işleme teknik olarak Shrink Wrapping adı verilir. Ürettiği ürünlere sadece üretilirken değil de müşteriye ulaştırılmasına da dikkat eden firmalar için olmazsa olmaz bir duran varlıktır.

Shrink Makinasının Firma ve Müşteri Açısından Önemi

Müşterilerin aldıkları ürün ile ilk etkileşimi ambalaj görselliği ile gerçekleşmektedir. Ambalajın kalitesi zihinlerde ilk izlenimin derecesini belirleyen en önemli etmendir. Paketlemeye önem gösterilmemesi, firma ve potansiyel müşterileri arasında kurulması olası köprülerin en baştan yıkılmasına sebep olur. Diğer proseslere göre daha basit olan paketleme işleminin doğurduğu olumsuz sonuçlar göz ardı edilmemelidir. Firmanın müşteri gözünden negatif puan almasına sebep olmaktadır. Ayrıca shrink makinası ile gerçekleştirilen son mamul paketlemesinin başka önemli noktaları da bulunmaktadır. Dışarıdan müdahalelere, kolay yırtılmalara, yağmur, kar veya aşırı sıcak gibi doğa etmenlerine ya da stok alanında bekletilen ürünlerin olası hırsızlık ihtimaline karşı korur.

Shrink Makinasının Kullanıldığı Sektörler

Shrink makinası hangi sektörde kullanılır sorusuna cevap olarak aslında hepsi cevabı verilebilir. Ancak shrink makinası genellikle seri üretim yapan fabrikalarda çok daha fazla kullanım alanı bulan bir makinadır. Üretim hatlarından paketlemeye kadar işleyen sürecin aksamadan devam ettirilebilmesi için hızlı ve kaliteli bir otomasyona ihtiyaç duyulur. Bu sürekliliği ise safi insan gücü ve anlık psikolojisine emanet etmek ciddi zaman kayıplarına yol açabileceği gibi, günlük stok miktarında da ciddi azalmalara sebep olacaktır.

Sektörel olarak ise makine imalat sektörü, seramik sektörü, motor sektörü, sağlık araçları sektörü, mutfak araçları sektörü ürün paketlemelerinde, cam ve kavanoz gibi palet üstü istiflenecek olan ürünlere hem parça koruması hem de genel koruma amaçlı kullanılabilir. Ayrıca küçük ölçekli olarak unlu mamullerden başlayarak yumurta paketlemesine kadar her türlü ufak üretim kalemleri için shrink makinası kullanılabilmektedir.

Bir çok sektör ve firmanın neden bu işleme ihtiyaç duyduğunu Shrink Makinası Kullanım Amaçları  sayfamızdaki yazıdan çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Shrink Makinasının Sektörlere Olan Ergonomisi

Shrink makinaları genellikle üretim hatlarına entegre çalışır. shrink makinası hangi sektörde kullanılır tartışmalarına son vermek amacı ile hemen hemen her sektöre uyumlu modelde bir makine bulunmaktadır. Konveyör hatlarına önden monte edilebildiği gibi, hattın yan kısmına da monte edilerek iki tipte de insan tasarrufunu sağlamaktadır. Önden ve Yandan beslemeli Shrink makinalarının insana olan uyumluluğu açısından, ayarlanabilir ve kolay öğrenilebilir menüleri, yeni teknolojiye uygun dokunmatik ekranları ile kullanıldığı sektörlerde teknisyenlerin yabancılık çekmediği gözlemlenmiştir.

Uygulanacağı ürüne uygun ısı düzenlemesinin yanında bant hızına uygun strok periyoduna da ayarlanarak daha stabil bir üretime yardımcı olmaktadır. Shrink makinaları, müşterilerin ilk izlenimleri olan görselliği sağlayan, ürünün üretim aşamalarında verilen emeğin, kalitesiz paketleme ile kötü etkilenmesini önlemek için fabrika demir başlarında her zaman kendine yer bulması gereken önemli bir makinadır.