Over Wrap / Sarma Yolu İle Paketleme Tipleri

Shrink Packaging / Wrapping / Küçülen film ile Paketleme

Shrink Film / Küçülen Film polimer plastikten imal edilen bir malzemedir. Bu plastik filme ısı uygulandığında malzeme büzüşür ve kaplanmak istenen ürünün etrafını sıkıca sararak onun şeklini alır. Isı işlemi, genelde elektrikle, buharla veya gazla çalışan ısı tabancası ile uygulanabilir. Daha büyük hacimli üretimlerde “ısı tüneli” adı verilen bir sistemin içinden geçirilen ürünler, Shrink Film ile sarılırlar. Kaplama malzemesini oluşturan filmler genellikle Polietilen(PE) veya Polipropilen (PP) hammaddeden üretilir.

Film packaging / wrapping / Polywrapping Plastik Film ile Paketleme

Genellikle Polietilen(PE) ya da Polipropilen (PP) hammaddeden üretilen plastik filmler, ürün ya da hazır ambalajın üzerine sarıldıktan sonra yapıştırıcı, basınca duyarlı bant ya da ısı kaynağı ile kapatılır. Bazı durumlarda, plastik film çanta ya da torba şeklinde üretilerek de paketleme yapılır.

Stretch Wrap / Streç Plastik ile Paketleme

Stretch Wrap / Streç Plastik ile paketleme yönteminde, yüksek oranda esneyebilen plastik filmler ürün ya da ambalajların etrafına sarılır. Malzemenin elastik yapısı, ürünleri sıkıca sarar ve bir arada tutar. Bu işlemin gerçekleşmesi için herhangi bir ısı uygulaması yapılmaz. Hatta Shrink ambalaj ile küçülen film paketlemenin tam tersine, filmin sıkılığını kaybedip daha kolay açılması için ısı uygulanabilir.

Stretch ambalajı gıda ve gıda dışı olmak üzere iki segmentte görebiliriz. Gida uygulamaları genellikle tabaklı ürünlerin zarılmasında veya bazı sebze meyva gibi ürünlerin sarılmasında ve genellikle PVC bazlı malzeme ile sarılırlar.Isı uygulamadan sadece dolama yöntemi ile sarılır ve kolayca yeniden açılmaması için yaklaşık 50-60 derece cıvarında bir ısı tatbik edilerek filmin yine filme bir miktar daha yapışması sağlanır. Bu işlem taban kısmı ile sınırlı tutulduğunda görselliği etkilemeden gergin bir üst görünüş elde edilir. Daha çok tavuk et gibi gıda reyonlarında satış ve etiket yapıştırma kolaylı açısından uygulamalarını görmekteyiz.

Ayrıca daha büyük havimli veya ağırlıklı ürünlerin palet üzerine sabitlenmesinde de uygulama alanları mevcuttur. Bu uygulamalar daha çok nakil ve depolar arası nakliyelerde palet üzerine ürünü sabitlemek ve dağılmadan taşınabilmesi, forklift yardımıyla daha az insan gücüyle taşınmasını kolaylaylaştırmak için kullanılır. Öte yandan el yardımı ile yapılan uygulamalarda her türlü ürünün sabitlenmesi ve dış ortama karşı ve kirlenmesini engellemek amacıyla kullanılabilir.

Paper Wrap / Kâğıt ile Paketleme

Kese kâğıdı olarak bilinen kâğıtlar ya da diğer kâğıt çeşitleri ürünleri paketlemek için ya da birden fazla ambalajlı ürünü bir arada tutmak için kullanılabilir. Bazı kâğıtlar, ambalajlanmış ürünlerin aşınmasını ya da dağılmasını engeller. Örneğin, 6’lı meşrubat paketleri için bu yöntem tercih edilebilir. Paketler yapıştırıcı, basınca duyarlı bant ya da ısı mühürü ile kapatılır.

Eğer bu terimler size fazlasıyla yabancı geldiyse “Shrink Ambalaj Sözlüğü” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.