Paketlemenin Önemi

Günümüzde büyük firmalar artık en önemli paketleme makinelerin piyasaya sürmüş ve gıda sektöründe büyük başarılara imza atmışlardır. Tarım ve Ormancılık Bakanlığının getirdiği bir sıra yasaklamalar ile artık raflarda paketlenmemiş ürün olmayacak ve üstlerinde tarihleri yazacaktır. Hiçbir ürün toz almayacak ve hava ile temas etmeyecektir. Bazı büyük firmalar bu uygulamaya yıllar önce başlasa bile arta kalan küçük firmalarda artık bu uygulama içine girmişleridir. Paketleme besin değer zinciri için çok önemli olmakta ve hava ile temas eden besin zamanından önce değerini kaybetmektedir. Bu besin değerinin kaybolmasının önlenmesi için artık paketleme yapılmaktadır. Bu sayede tüketiciye ulaşana kadar hiçbir şekilde ürünlerin bayatlaması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Bazı ürünlerin paketlenmesi daha farklı bir uygulamayı gerektirebilir. Hem kolay bozulabilen hem de farklı paketleme şekilleri ile durabilen ürünlerden biri de et ve et ürünleridir. Bunların tüketiciye ulaşmadan öncesinde vakumlama sistemi ile paketin içindeki tüm havanın alınması sağlanır. Bunun için hazır tabak vakum gazlı paketleme makinaları kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra unlu gıdalarda da bu yöntem kullanılmakta ve unlu gıdada oluşacak olan küfler bu şekilde engellenmektedir.

Paketleme Makinası Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde çeşitli paketleme makineleri kullanılmaktadır. Örnek olarak; Shrink Makinası. Bunlardan en önemlileri ise günümüzde çok sık kullanılan ve büyük firmalarında en çok tercih ettiği vakum paketleme makinalarıdır. Gıda sektörü her zaman en önde gelen sektörlerden bir olduğu için, her zaman en önemli paketleme makinaları gıda sektöründe görülmektedir.

Üretici firmalar teknolojiyi kullanarak bugün son model ve modern paketleme makineleri ile bizlerin karşısına çıkmakta ve gıda sektöründe oldukça başarılı işlere imza atmaktadırlar. Bu firmalar sadece yurt içinde değil aynı zamanda yurt dışında da kendini göstermekte ve diğer büyük firmalar ile yarışacak duruma gelebilmektedir. Sadece gıda sektöründe değil ayın zamanda kimyasal sektörde ve kozmetik sektörde de paketleme makineleri ile ayrı bir yere oturan Türkiye, Dünya devleri ile bir arada kalarak kendini ispat etmiş teknoloji de ne kadar geliştiğimizi kanıtlamıştır. Paketleme makinaları içinde ön önemli yeri tutan vakum paketleme, bugün en çok kullanılan makine türü olup gıda sektöründe en önemli bir yere sahiptir.

Paketleme Makinaları ve Görevleri

Paketleme makinaları son zamanlarda en önemli görevleri üsteleniyor diyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz günlerde oluşan yeni yasalar kapsamında artık paketlenmek zorunda olan kuru ve yaş gıdalar raflarda yerlerini almaya başladılar. Hem bu gıdaların raf ömrünü uzatmak ve hem de dış etkenlerden korunmak için yapılmayı gereken paketleme işlemi dikey tip vakum paketleme makinası, yatay tip vakum makinesi, gazlı tabak vakum makinesi gibi çeşitlere ayrılıyor. Burada ismini saymaya lüzum görmediğimiz daha çok fazla paketleme seçeneğinin de olduğunu söylemekte fayda var.

Eğer paketleme sistemlerinin hangi ürünlerde kullanılabileceğini merak ediyorsanız, size birkaç tanesini sıralayalım: Dikey tip paketleme sayesinde kuru yemişler ve baklagiller el değmeden paketlenebiliyor. Yatay tip vakumda ise her zaman taze gıdalar paketleniyor ve raf ömürleri uzatılabiliyor. Gaz korumalı vakumlarda ise tavuk ve unlu gıdalar paketleniyor ve ürünün hava ile teması kesilerek çabuk bakteri üremesi engelleniyor.

Bu makineler özellikle kalın saçtan üretiliyor ve suya dayanıklı oluyor. Üretici firmalar her zaman en ufak bir problemde hemen teknik destek vererek sizleri koruma altına alıyor. Bu makinelerin her zaman yedek parçaları üretici firma tarafından sizlere temin ediliyor. Sizler bu makineleri ve üretici firmaları her zaman internet sitesinde bulabilir ve fiyatları hakkında modelleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ek olarak daha teknik bir makale okumak için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.